Česká národní banka (ČNB) vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 400. výročí vydání mapy Moravy od Jana Amose Komenského. Na lícní straně sběratelské mince je stylizovaná levá část mapy, pravá část mapy je na rubu. Autorem návrhu mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů. V prodeji bude od středy, její prodejní cena bude ale vyšší než nominální hodnota, protože zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
"Mapa Moravy je kulturním a vědeckým pokladem naší historie. Mince je nejen poctou odkazu Komenského, ale také oslavou bohatého kulturního dědictví, které stále formuje naši identitu. Je to symbol propojení minulosti s přítomností, připomínka trvalé hodnoty vzdělání, vědění a lidského ducha," uvedla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
Komenského mapa jeho rodné Moravy měla být podle historiků zřejmě přílohou jeho připravované historicko-vlastivědné monografie O starožitnostech Moravy, která se ale nedochovala. Současně to byla druhá samostatná mapa Moravy, přičemž tu první zhotovil v roce 1569 lékař Pavel Fabriciu.
Originál své mapy Komenský svěřil k vydání tiskaři Nicolausu Visscherovi v Amsterodamu. Na mapě bylo vyznačeno a pojmenováno 499 sídel na Moravě a 36 na Opavsku, připomněl mluvčí ČNB Jaroslav Krejčí.
Česká mincovna vyrazila ze slitiny stříbra a mědi 21.400 mincí s Komenského mapou, z toho 7600 jich je v běžné kvalitě a 13.800 ve špičkové kvalitě. Mince je současně čtvrtou stříbrnou dvousetkorunou, kterou ČNB letos vydala. Předcházely jí pamětní dvousetkoruny připomínající 150. výročí narození hudebního skladatele Josefa Suka, 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany a 350 let od úmrtí barokního malíře Karla Škréty.