Zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ministerstvo zemědělství a dopravy zároveň řeší, jak rozšířit počty dezinfikovaných nákladních automobilů na vybraných hraničních přechodech, ideálně by se podle Výborného měla dekontaminovat všechna vozidla nad 3,5 tuny.
Podle Výborného mohou i potraviny rostlinného původu představovat riziko zavlečení slintavky a kulhavky, protože dopravci mohou projíždět zemědělskými podniky a tím šířit nákazu.
Ohledně zpřísnění opatření a kontrol na hranicích se ve čtvrtek v 07:00 sejdou zástupci ministerstev dopravy, zemědělství a Ředitelství silnic a dálnic. "Je to o technologickém řešení, jak vyřešit, abychom byli schopni zkontrolovat více vozidel," řekl Výborný. Podotkl, že přes hraniční přechod Lanžhot projede zhruba 12.000 nákladních automobilů za den a v současnosti není možné u všech provést dekontaminaci. Bude s ministerstvem dopravy hledat cesty, jak počet dezinfikovaných kamionů zvýšit.
Případné zpřísnění by se podle Výborného týkalo vybraných sedmi hraničních přechodů, přes které mohou ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska do Česka v současnosti vjet vozidla nad 3,5 tuny přepravující cokoliv živočišného původu nebo k přepravě těchto produktů určená. Kontroly na hranicích by od čtvrtka mělo posílit 20 vojáků, nařízení dnes přijala vláda.
Na nedostatečná opatření si stěžují zemědělci, potravináři i některé chovatelské svazy. Požadují například plošný zákaz dovozů a transportů živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí a kontrolu všech aut, včetně osobních.
Veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami od úterý vyšetřují vzorky mléka na přítomnost viru slintavky z 57 chovů v Jihomoravském kraji, každý chov budou testovat dvakrát týdně až do odvolání. "Veškeré testy, které byly provedeny, jsou negativní," řekl Výborný. Ministr dnes osloví slovenského ministra zemědělství Richarda Takáče, aby rovněž přistoupil k testům mléka. Virus lze v mléce odhalit ještě předtím, než se u zvířat projeví klinické příznaky.
K požadavku vyhlásit v Česku stav nebezpečí Výborný uvedl, že nejsou naplněné všechny zákonné podmínky. "Musíme se pohybovat v mantinelech zákona, stav nebezpečí může vyhlašovat jen hejtman a jen při splnění zákonných podmínek všech najednou. Mohu s plnou odpovědností říct, že v tuto chvíli nejsou naplněny všechny podmínky," řekl Výborný.
Stav nebezpečí by se podle ministra řešil až pokud by se nákaza vyskytla na území ČR, zatím Česko ale podle Výborného podniká všechny kroky, aby zavlečení slintavky zamezilo. "Jsme připraveni i nadále zpřísňovat a doplňovat opatření podle poznatků z terénu," dodal.
Nákaza se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku. Riziko zavlečení do ČR významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. Na dvou dalších farmách dnes potvrdilo slintavku Maďarsko.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, které je nejefektivnější řešit vybitím celého chovu. Riziko přenosu na člověka je podle odborníků velmi nízké až zanedbatelné.