Česká novodobá politická tradice velí: když se objeví nějaký problém či aféra, musí se co nejrychleji prohlásit, že "se kvůli tomu připraví nový zákon". Ve stravenkové kauze to sociálním demokratům trvalo čtyři dny, než s něčím podobným vystoupili.
Na páteční dopoledne svolala tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová do Lidového domu v Praze novináře na setkání s poslanci Davidem Rathem a Lubomírem Zaorálkem a stínovou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Téma - Sodexho Pass a zahraniční politika.
"Zasadím se o to, aby byl ještě letos předložen zákon, který by činnost lobbistů omezil," prohlásila bývalá šéfka státních zástupců Benešová. Dodala také, že už prý sestavila malý tým pomocníků, kteří budou mít na starost zdokumentovat, jak je lobbing regulován v zahraničí.
Není to poprvé, co se o něco podobného čeští politici pokoušejí (nebo co tvrdí, že se pokoušejí). V roce 2005 to byl právě tehdejší předseda sněmovny Zaorálek, kdo chtěl prosadit do parlamentního etického kodexu povinné akreditování lobbistů. Jenže pohořel - jak sám přiznal, nakonec nebyla mezi politiky dostatečná vůle takovou úpravu sepsat. Tehdy společností hýbal případ údajného nabízení úplatku poslanci Unie svobody Zdeňkovi Kořistkovi.
"Musíme to aspoň zkusit," bránil Zaorálek nyní kolegyni, když novináři poznamenali, že je poměrně vysoké riziko, že její iniciativa i letos skončí jen u vzletných prohlášení pro média.
Ostatně také ODS se holedbala, že s nekontrolovatelným lobbingem zatočí, zapracovala to dokonce do své koncepce boje s korupcí. Uteklo ale pár měsíců a potichu z iniciativy sešlo. Ministr spravedlnosti se omluvil tím, že podobný zákon je údajně takřka nemožné připravit.
DÁLE ČTĚTE: Stravenkové lobbisty dříve vlastnil Dalíkův člověk
Foto: archiv Týdne