ČSSD chce vyšetřovací komisi k plzeňské kauze
20.10.2009 17:00 Původní zpráva Aktualizováno 20.10. 17:40
Poslanci ČSSD chtějí prosadit jmenování vyšetřovací komise k aféře na plzeňských právech. Přestože nemají podporu napříč parlamentními stranami, je možné, že uspějí. Snahu socialistů úplně nezavrhuje ODS, naopak zelení jsou zásadně proti.
S myšlenkou poslanecké vyšetřovací komise přišel paradoxně bývalý proděkan fakulty Milan Kindl, jeden z hlavních aktérů plagiátorského skandálu. "Za nás už inicioval tuto diskuzi kolega Ohlídal, takže jsme v žádném případě nebyli inspirováni panem docentem Kindlem," brání snahu ČSSD její poslanec Jeroným Tejc.
Bezvýznamná komise?
Přestože sama ČSSD po komisi volá, ani její vlastní poslanci nejsou přesvědčeni o její prospěšnosti. "Je otázka, jaký by komise měla význam," zmiňuje pochybnosti Tejc. Poslanci by o zřízení komise měli rozhodovat 3. listopadu. Sněmovna si také vyžádala od vlády zprávu o dosavadním vyšetřování situace na plzeňských právech. Vyslechnout by ji měli ve čtvrtek dopoledne. Podle ČSSD by měla komise vyšetřovat neoprávněné udělování titulů, ale i roli akreditační komise a ministerstva školství při kontrole problematické fakulty.
K TÉMATU: Kindl se hájí: Nejsem žádný démon právnické fakulty
Jasnou zelenou zatím nedala ideji vyšetřovací komise ani jedna z parlamentních stran. "Nejprve by se problémem měl zabývat podvýbor, který se specializuje na vysoké školství, pak až přichází na řadu úvaha o vzniku komise," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda školského výboru Walter Bartoš (ODS).
Jeho spolustraník Jiří Pospíšil, který je pověřen prozatímním vedením fakulty, se zřízení komise nebrání. "Čím více orgánů bude vyšetřovat, tím lépe," připouští Pospíšil. Na rozdíl od ČSSD by však byl raději, aby se komise zabývala spíš obecnějšími problémy českého vysokého školství.
Liška: Ať vyšetřuje policie
Naopak Strana zelených se jakékoli komisi vytvořené k plzeňské kauze brání. "Vytvoření sněmovní komise fakticky znamená nejlepší cestu, jak celou kauzu zamést pod koberec," ohradil se předseda zelených Ondřej Liška. "Vždyť už teď je jasné, že nitky plzeňské kauzy sahají až do nejvyšších politických pater," připomněl. Podle něj by navíc poslanecká komise zároveň zbavila odpovědnosti vedení fakulty a univerzity. "Šetřit má policie a státní zastupitelství, nikoliv poslanci," uzavřel téma Liška.
ČTĚTE TAKÉ: Kindl promluvil: Odcházím z fakulty. Chci se začít bránit
Fischer ke kauze v Plzni: Je to hanba univerzitního světa
Paroubek: Právníci z Plzně ať státu neradí
Pochybnosti nad vznikem nové vyšetřovací komise vyslovili i komunisti a lidovci. "Počkáme na zprávu ministryně školství a ministra vnitra a podle toho se pak rozhodneme, zda vznik komise podpoříme," řekla poslankyně za Plzeňský kraj Ivana Levá z KSČM. "Komise by byla užitečná jen ve chvíli, kdy bychom měli informaci, že ministerstvo školství a akreditační komise nekonají," uvedla Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).
Zelená pro akreditační komisi
Lidovecká poslankyně navíc zdůraznila, že kvůli plzeňskému skandálu je potřeba zvýšit pravomoci akreditační komise, která podivnosti na právnické fakultě rozplétá.
V úterý dopoledne přitom bývalý proděkan Milan Kindl vyslovil názor, že akreditační komise zneužívá své postavení a nemá nad sebou žádný kontrolní mechanismus. "Může si rozhodnout co chce a jak chce a proti jejímu verdiktu není žádné odvolání," postěžoval si Kindl, který se chystá podat žalobu na Vladimíru Dvořákovou (předsedkyni akreditační komise) za její slova o plzeňské mafii.
"Označit akreditační komisi za feudální přežitek je názor z jiného světa," oponuje Kindlovi místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Šojdrová. "Jiný kontrolní orgán univerzit zřizovaných státem není a ani jiný nechceme mít," dodala.
Další rezignace na právech v Plzni |
Vedoucí katedry správního práva právnické fakulty v Plzni Květoslav Kramář rezignoval na svoji funkci. Reagoval tak na skutečnost, že někdo v uplynulých dnech údajně nedovoleně manipuloval s jeho dizertační prací. Kramář se podle svých slov funkce vzdal "ve snaze nezatěžovat řešení současných složitých problémů fakulty". |
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.