Už devět měsíců úřaduje sněmovní komise, která má přezkoumat vládní návrh majetkového vypořádání mezi státem a církvemi. Nyní má svou "misi" ukončit. Jenže kompromis, který by měl šanci projít parlamentem, se zatím nezrodil. Místo toho sociální demokraté napsali vlastní scénář, jak se s církvemi srovnat.
Od chvíle, kdy vláda představila svůj návrh, jak se majetkově vypořádat s církvemi, již uplynul více než rok. Proti vládnímu nápadu se tehdy postavili i někteří koaliční poslanci. Z patové situace měla najít cestu ven parlamentní komise.
ČTĚTE TAKÉ: Tlustý slaví. Prosadil odložení církevního zákona
Jenže ani po devíti měsících se žádný přijatelný kompromis nerýsuje. Zatímco koaliční poslanci tvrdí, že výbor by měl svou činnost ukončit, opozice jej zatím rozpouštět nechce. "Žádné nedostatky komise ve vládním návrhu nenašla. To, co navrhuje vláda, sedí," tvrdí předseda komise Jan Kasal (KDU-ČSL). "Nevidím důvod, aby stát vrážel další peníze do posudků," řekl.
Posudky za statisíce
Práce komise totiž není levná: na její pokyn si muselo ministerstvo kultury objednat další posudky. Zatímco právnické fakulty vypracovaly expertizy bezplatně, posudky objednané u soukromých firem přišly na statisíce. "Odhad hodnoty zabaveného církevního majetku stál sto tisíc," vypočítává Renata Slámová z tiskového odboru ministerstva kultury. Konečnou sumu peněz vynaloženou na posudky na ministerstvu ještě neznají. "Kalkulace ještě není hotová," dodala.
Mandát komise vyprší na konci března a její předseda nechce o jeho prodloužení slyšet. Sociálnědemokratičtí poslanci však schůzování utnout nechtějí. "Vládní návrh považuji i nadále za špatný," opakuje své stanovisko z loňska sociální demokrat Jandák. "Komise není zdaleka u konce." Argumenty, o něž se opírá, jsou chronicky známé: vadí mu výše sumy, již církve požadují, a také doba, po jakou se mají peníze vyplácet.
Ať jsou církve skromnější!
Navíc od léta přibyl do rovnice "peníze - církev - stát" nový faktor - finanční krize. A ta sociální demokraty v jejich stanoviscích ještě více utvrdila. "Církve by měly slevit z požadavků, zejména v době finanční krize," myslí si ekonomický expert ČSSD Bohumil Sobotka, který hodlá církevním představitelům předložit vlastní návrh srovnání účtů.
Především nechce peníze, které stát církvím přizná, vložit do nadace, již by si církve samy spravovaly. Peníze by tak byly vázány na konkrétní účely. "U tak obrovských částek si stát může vymínit nějakou kontrolu. Chceme záruku, že církve nebudou riskantně podnikat," vysvětluje Sobotka.
Návrh sociálních demokratů navíc nepočítá s naprostou odlukou církve a státu. "Umím si představit, že by stát i v budoucnu přispíval na platy duchovních," odhaluje koncepci poslanec. Jenže takovou záruku podmiňuje snížením počtu duchovních. "Počet duchovních by měl odpovídat počtu věřících," říká.
Šéfové komise se se zástupci církví sejdou ve středu, aby je informovali o závěrech práce komise. Je pravděpodobné, že sociální demokraté vytáhnou během schůzky na stůl svůj návrh vyrovnání.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda