Rusko zakázalo vstup na své území Karlu Schwarzenbergovi, Marku Ženíškovi, Jaromíru Štětinovi a Štefanovi Fülemu. Informoval o tom server iDnes.cz. Na sankčním seznamu Ruska je 89 evropských politiků a diplomatů. Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek řekl, že jde o odvetu za evropské sankce, zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by na tento zákaz ruské strany měla reagovat EU jednotně. Štětina řekl, že zveřejnění seznamu je dalším krokem začínající studené války.
Evropská unie loni zavedla vůči Rusku hospodářské sankce a vytvořila sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině mezi vládními silami a proruskými separatisty. Rusko následně už dříve uvalilo embargo na dovoz potravin z EU a nyní ve čtvrtek zaslalo velvyslanectvím seznam evropských politiků, kterým zakázalo vstup na ruské území. České ministerstvo zahraničí ještě seznam oficiálně neobdrželo, ale podle Lagronové může potvrdit, že na seznamu zmínění čeští politici jsou.
"Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat," řekl novinářům Sobotka při návštěvě Jihočeského kraje. Domnívá se, že nařízení je odpověď na to, že EU v nedávné době omezila přístup do jednotlivých zemí některým ruským politikům. V tiskovém prohlášení Sobotka doplnil, že pro postup ruské strany nevidí opodstatnění. "Tento krok odporuje dobré diplomatické praxi. Budeme požadovat od Ruské federace vysvětlení a zároveň budeme postup koordinovat s našimi unijními partnery," sdělil premiér.
"Je to jednostranné vyhlášení ruskou stranou. Vnímáme to tak, že seznam nemá žádný mezinárodní právní rámec. Nechápeme, proč tam jména českých politiků jsou a budeme ruskou stranu žádat o vysvětlení," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Na ruském seznamu je bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Schwarzenberg, který je předsedou zahraničního výboru sněmovny. Schwarzenberg kroky Ruska na Ukrajině dlouhodobě kritizuje. Spolu s ním je na seznamu místopředseda TOP 09 Ženíšek, který působí ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti a je členem parlamentní delegace při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Pokud Rusko nebude svoje území rozšiřovat donekonečna, třeba až do Rigy či Kyjeva, pak ten zákaz nějakou dobu, co bude Putin u moci, vydržím. Pro mě je to důkaz toho, že děláme svoji práci dobře," reagoval Ženíšek v tiskové zprávě.
Do Ruska nesmí cestovat ani bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Füle a europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Štětina, který loni v únoru sledoval protesty Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v ulicích Kyjeva.
Štětina řekl, že je v Rusku persona non grata (nežádoucí osoba - pozn. red.) už od 90. let kvůli své tehdejší novinářské činnosti. Aktuální zveřejnění seznamu vnímá jako další krok začínající nové studené války. "Jsem velmi pyšný na to, že jsem se na tom seznamu ocitl, protože jsem ve společnosti velmi vzácných a statečných lidí a kolegů z europarlamentu," uvedl Štětina.
Také Schwarzenberg si zařazení na seznam cení. "Být na tomto seznamu považuji za čest. Je to, myslím, velmi slušný výběr lidí v celé Evropě a jsem tam v dobré společnosti. Nemohu se za to stydět," uvedl Schwarzenberg na svém Facebooku.
Čtyři Češi nesmí do Ruska. Jsou na to hrdí
Domácí
30. 5. 2015Štefan Füle.
Autor: ČTK , AFPFoto: Robert Sedmík, ČTK , Šimánek Vít