<span>Čunek jde do útoku:</span> chce vyšetřit únik informací

Domácí
4. 8. 2009 08:00
Čunek chce rozklíčovat kauzu, která způsobila jeho politický pád.
Čunek chce rozklíčovat kauzu, která způsobila jeho politický pád.

Čunek chce rozklíčovat kauzu, která způsobila jeho politický pád.Expředseda lidovců a vicepremiér Jiří Čunek se nevzdal myšlenky rozklíčovat, kdo stál za kauzou, která způsobila jeho pád z politického výsluní. Chystá sérii trestních oznámení na představitele policie a justice, kteří podle něj v průběhu pátrání kolem úplatkové aféry nedodržovali zákony. První trestní oznámení podal Čunek minulý týden, a to na vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Z něj totiž podle Čunka v době vyšetřování unikaly informace.

„Odtud šly informace k lidem z Výboru na obranu Marcely Urbanové. Zprávy, které výbor zveřejnil na internetu, nejsou běžně veřejně přístupné," řekl Čunek pro on-line deník TÝDEN.CZ.

„Není možné, aby státní zástupci a policisté páchali trestnou činnost. To se ukázalo v průběhu mého vyšetřování. Mělo by se to nyní vyšetřit a udělat pořádek," míní Čunek.

Stíhání někdejšího vicepremiéra zastavil nadvakrát jihlavský státní zástupce Arif Salichov, kterému případ přidělila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Definitivně "očištěný" Čunek se vrátil do vlády loni v dubnu.

Od nás nic neuniklo 

Marcela Urbanová zůstala v kauze Čunek jedinou stíhanou.Výbor na obranu Marcely Urbanové, bývalé Čunkovy sekretářky ze vsetínské radnice, vznikl jen půl roku poté. „Chceme Urbanovou podporovat a zveřejňovat všechny dostupné informace o její trestní věci a všech případech souvisejících s kauzou Čunek," prohlásili tehdy jeho zakladatelé, mezi něž patří například politolog Jiří Pehe, bývalý senátor Zdeněk Bárta nebo ochránce lidských práv Petr Uhl.

ČTĚTE TAKÉ: Pehe a Uhl založili výbor na obranu Urbanové

Marcela Urbanová, dříve hlavní svědkyně, totiž zůstala v kauze Čunek jedinou stíhanou. Podle policistů lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek. Hrozí jí až desetiletý trest vězení. Výbor tvrdí, že jde o snahu zastrašit případné svědky proti mocným.

„Oznámení jsme dostali, zatím ho prověřujeme. Ještě jsme nerozhodli, zda ho postoupíme policii," potvrdila vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová. Ta za svými lidmi stojí. „Víme o tom, že se přepis dohledové zprávy objevil loni na internetu. My jsme ihned poté ale provedli šetření a zjistili jsme, že od nás to neodešlo," tvrdí s tím, že spis měla k dispozici například i policie a státní zastupitelství v Jihlavě.

ČTĚTE TAKÉ: Čunkova vsetínská kauza s byty: odloženo. Zapomeňte

Výbor na obranu Marcely Urbanové o trestním oznámení neví. „Nevím o tom. A opravdu netuším, odkud jsme tehdy tu zprávu získali," řekl k tomu Jiří Pehe.

Justiční mafie v kauze Čunek

Adam Bašný je jednou z justičních obětí Čunkovy kauzy.Olomoucké vrchní státní zastupitelství sehrálo v případu Čunek významnou roli. Mělo dohled nad prací policejních vyšetřovatelů a přerovského státního zástupce Radima Obsta, kteří zkoumali, nakolik jsou obvinění proti ministrovi pravdivá. Tomu nakonec nejvyšší státní zástupkyně případ odebrala.

Někdejšího vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvána odvolali poté, co si ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) stěžoval na postup svých kolegů v kauze Čunek. Od doby vyšetřování kauzy Čunek se také ujal termín „justiční mafie", který použila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Kvůli tomu ji žalovali nejen Vesecká a Salichov, ale i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

ČTĚTE TAKÉ: Žalobce: Mé odvolání zařídil vrchní státní zástupce

Kvůli Čunkově kauze dodnes padají hlavy. Odvolán byl například šéf státního zastupitelství v Liberci Adam Bašný, který prohlásil, že kauza měla na důvěryhodnost justice negativní vliv.

Foto: Petra Mášová, Jan Schejbal, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ