Přirozené prostředí
Dálnice plné motýlů. Vědci zkoumají, jak oživit trávníky
16.11.2015 06:01 Původní zpráva
Místo obyčejné trávy rozkvetlé louky s poletujícími motýly a bzučícím hmyzem? Vědci přišli s plánem, jak svahům podél českých dálnic dát více života.
Je to nenápadná rostlina, kterou většina lidí ani nezná a jejíž název evokuje spíš netradiční účes než bylinu - kokrhel luštinec. Přesto hraje ústřední roli ve vědeckém projektu, jehož cílem je oživit zelené pásy a náspy podél autostrád, kde obvykle rostou jen nejběžnější druhy trav.
"Chtěli bychom tam vytvořit prostředí, kde by se mohli přirozeně vyvíjet motýli a další hmyz," říká Tomáš Kuras z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
K tomu má pomoci právě rostlina zvaná kokrhel. Traviny, které rostou podél dálnic a rychlostních silnic, totiž mezi sebe nepustí květiny vhodné právě pro motýly a jiný hmyz. Kokrhel je poloparazitická bylina, která dokáže unifikovaný trávník bez života rozvolnit tak, že vznikne i místo pro kvetoucí byliny.
Přírodovědci už vyseli kokrhel na svahu u Lipníku nad Bečvou, pokračovat chtějí na konci listopadu na jižní Moravě a ve středních Čechách. Celkem vytipovali deset míst, kde budou sledovat, jak je metoda úspěšná.
* Kolik výzkum stojí a jak dlouho bude trvat?
* Kdo ho platí a kdo by na nové metodě mohl do budoucna vydělat?
* Nehrozí, že projíždějící auta poletující motýly zabijí?
* Jak je na tom česká příroda s motýly a dalšími druhy hmyzu, proč jsou důležití?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHEM VÍCE SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 16. LISTOPADU 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.