Dánský archeolog: Neřešíme, <span>jestli hvězdáře zabili</span>

Domácí
4. 12. 2009 11:00
Tycho Brahe zemřel před 408 lety, v roce 1601.
Tycho Brahe zemřel před 408 lety, v roce 1601.

Dánský archeolog Jens Vellev teoriím o vraždě astronoma nevěří.Dánský archeolog Jens Vellev usiluje o to, aby směl exhumovat tělo Tychona Brahe v pražském Týnském chrámu. Pravděpodobně se mu to i podaří, příští rok se zřejmě hrob opravdu otevře. "Nebudeme dělat nic zlého," řekl vědec v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Dočetl jsem se, že jste zastáncem teorie, že byl Tycho Brahe zavražděn. Je to tak?
Proč vás tak zajímá vražda? Mě vražda vůbec nezajímá. Nemyslím si, že by ho někdo zabil. O to v našem průzkumu nejde.

Opravdu? Českými médii před několika měsíci prolétla zpráva, že to je hlavním důvodem vašeho zájmu o astronomův hrob.
To s tím nemá nic společného. Jsem archeolog, chceme otevřít a prozkoumat hrob jen proto, abychom to udělali lépe než v roce 1901. Takže to bude vědecký výzkum s použitím nejmodernějších metod. Jestli jej někdo zabil, nebo ne, to my neřešíme. A myslím, že ho nikdo nezabil. Samozřejmě uvidíme, co tam najdeme.

ČTĚTE TAKÉ: Nalezen hrob Anežky České? Prý je to fáma

Takže historkám o jeho vraždě nevěříte?
Samozřejmě, že někdo napsal, že ho zabili, já osobně si to ale vážně nemyslím. Nám půjde o to, zjistit vše, co se v Tychonově hrobce zjistit dá.

Hvězdářův hrob v Týnském chrámu chtějí znovu prozkoumat vědci.Ale pověstným astronomovým knírem se zabývat budete.
Ovšemže také znovu prozkoumáme jeho knír a kosti, na to tam budou doktoři a další specialisté. Knír se sice naposledy zkoumal v roce 1996, ale teď máme k dispozici mnohem přesnější metody. Před deseti lety jsme mohli zjistit, co přesně jedl dvacet hodin před smrtí, teď doufáme, že se nám to samé podaří určit až tři týdny před jeho smrtí. Také nás zajímají pozůstatky jeho oblečení. Několik jeho kusů se našlo před těmi necelými sty lety, ale ty se prodaly. Navíc máme další části šatů u nás v Dánsku, tak je chceme dát dohromady spolu se všemi kusy, které jsou teď v Muzeu hlavního města Prahy.

ČTĚTE TAKÉ: Pražský hrob Tychona Brahe příští rok otevřou Dánové

Kolikačlenná výprava se do Prahy chystá?
Jde o čtrnáct lidí z Dánska a Česka, vždycky dva archeologové, dva chemici, dva odborníci na textilie a podobně. Zkrátka vždy dva odborníci na jednu oblast, jeden Dán a jeden Čech.

Kdy se hvězdářův hrob otevře a jak dlouho průzkum potrvá?
Až získáme to konečné povolení, ke kterému jsme nyní velice blízko, budeme to moci říct přesně. Uvažujeme buď o únoru, nebo o listopadu příštího roku. Oba termíny jsme zvolili s ohledem na malé množství turistů v této roční době. Samotná práce na místě pak bude trvat přibližně týden. Otevřeme hrob, prozkoumáme, co je v něm, a pak to tam zase vrátíme a hrobku opět uzavřeme. Další práce pak budou pokračovat zhruba rok, ale ten samotný průzkum v Týnském chrámu potrvá týden.

Tycho Brahe zemřel v Praze v roce 1601.Proč jste si k svému výzkumu vybral právě Tychona Brahe? Je v současnosti v Dánsku populární?
Ano, pořád se o něm dost mluví. Já jsem o něm napsal už řadu článků, teď na stejné téma připravuji dvě knihy. V Dánsku není mnoho stejně zaměřených odborníků, vesměs se o hvězdáře zajímají astronomové. Já jsem však archeolog a zajímá mě vše, co souvisí s jeho životem. V Praze už jsme samozřejmě byli, dokonce jsme tu natočili asi čtyři hodiny materiálu.

Tychonův hrob se naposledy otevřel před necelými sty lety. Co se tehdy udělalo špatně, že je potřeba otevřít jej znovu?
Tehdejší výzkum nebyl proveden tak vědecky, jak by bylo žádoucí. Žádné nákresy, fotografie. Těch informací je zoufale málo na to, jak fantastickou a slavnou osobou bezesporu byl. Tentokrát budeme důkladnější než naši předchůdci. Podrobně prozkoumáme hrob i nápisy na náhrobcích, stejně jako veškeré texty, které se týkají jeho pohřbu. Zkrátka s pomocí dnešních technologií uděláme vše, co bude v našich silách.

Odpusťte mi, že se ptám, ale nemyslíte si, že by se otvíráním hrobu neměl narušovat klid mrtvých?
Nebudeme dělat nic zlého. Jen vyzvedneme jeho kosti, vyfotografujeme, necháme je prozkoumat v některé z pražských nemocnic a vrátíme je zpátky.

Foto: Jan Zatorsky, archiv

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ