Dělejte něco s Romy, nebo bude zle! apeluje Jourová na Čechy

Domácí
30. 4. 2015 14:45
Štefan Horvát je jedním z prvňáčků, kteří se přišli 28. ledna zapsat do základní školy v ústecké čtvrti Předlice. Do školy chodí výhradně děti romské národnosti (ilustrační foto).
Štefan Horvát je jedním z prvňáčků, kteří se přišli 28. ledna zapsat do základní školy v ústecké čtvrti Předlice. Do školy chodí výhradně děti romské národnosti (ilustrační foto).

Evropská komise by měla příští týden rozhodnout, zda bude pokračovat v řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve školství. Uvedla to eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

"Chceme vidět reálná čísla, pokrok v té věci samé a nikoliv zatím jen v zákonu, tak jak to teď vypadá," podotkla komisařka. Česko by - pokud se komise nakonec skutečně rozhodne další fázi řízení spustit - dostalo určitý čas na nápravu neuspokojivého stavu. "Pokud by se ani poté nic nezměnilo, může věc teoreticky skončit až u evropského soudu," připomněla komisařka.

Česko bylo první zemí, vůči které komise kvůli diskriminaci Romů začala tímto způsobem postupovat. Tuto středu zahájila evropská exekutiva z obdobných důvodů také řízení se Slovenskem. Komise obvykle své kroky vůči členským zemím, které nemají svou legislativu v souladu s evropskými pravidly, zveřejňuje jednou měsíčně.

Chládek se zprávou nesouhlasí

Na trvající diskriminaci Romů ve školství poukázala minulý týden také nevládní organizace Amnesty International (AI). Její zprávu vzápětí odmítl ministr školství Marcel Chládek jako předpojatou, kontraproduktivní a věcně nesprávnou.

Chládek zdůraznil, že český vzdělávací systém není nastaven tak, aby někoho diskriminoval. Případy porušování práva na rovný přístup ke vzdělání považuje za selhání jednotlivců. Podle ministra Evropská unie uznává posun, který Česko v této oblasti učinilo.

Své řízení s Českem kvůli údajné diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému spustila komise loni koncem září, kdy Prahu požádala o informace. "My už jsme v samotném závěru vyhodnocování české odpovědi," uvedla dnes Jourová.

Náprava neuspokojivé situace je přitom podle ní jasná. "Romské děti by měly dostávat šanci mít stejné vzdělání jako ostatní děti," zdůraznila komisařka.

Český ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v březnu v Bruselu jako součást českého řešení problematiky zmiňoval novelu školského zákona a od roku 2017 povinné roční předškolní vzdělávání. Vláda v únoru také přijala strategii romské integrace do roku 2020.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ