Kam s ratolestmi
Děti a letní tábory? Třetina rodičů na ně nemá peníze
25.06.2018 20:00 Původní zpráva
V letních měsících mají rodiče o povinnost navíc. Svým dětem musí kvůli školním prázdninám naplánovat aktivity, které je zabaví a pokud možno i vzdělají. Ideálním řešením mohou být dětské tábory. Jak ale vyplynulo z rozsáhlého průzkumu Equa bank, řada rodin nemá na pobyt svých dětí mimo domov peníze.
Poslat své děti na tábor letos plánují dvě třetiny českých rodin. Čtyři z deseti domácností dokonce vyšlou své děti na tábor vícekrát. Nejoblíbenější jsou přitom sportovní tábory, na druhém místě jsou to skautské tábory, následují vzdělávací tábory, například jazykové a matematické. Týdenní tábor stojí na jedno dítě v průměru téměř 2700 korun, s kapesným pak kolem tří tisíc korun.
Drahá záležitost
Celá třetina Čechů však podle průzkumu letos tábory pro své děti neplánuje. Nejčastěji z důvodu, že je to pro ně drahé. Raději pošlou dítě na prázdniny k příbuzným nebo se o ně budou doma starat sami.
"Cena dětského táboru a způsob jeho financování se řeší skoro v každé rodině. Častým řešením bývá využití finanční rezervy ve formě kontokorentu," uvádí k průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje retailového bankovnictví z banky Equa bank.
Rodiny často využívají bankovních produktů, stát totiž dětské tábory podporuje pouze okrajově. Ministerstvo školství například dotuje instituce, které pracují s dětmi celoročně. "Nepodporujeme pobytové akce organizací, které se výhradně a převážně komerční formou zaměřují na pořádání těchto aktivit," uvádí resort. Na dotaci mají nárok zejména ti organizátoři táborů, kteří se zaměřují na zdravotně handicapované děti a mládež, děti z dětských domovů a sociálně slabých rodin.
I v případě dotace však rodiče určitou částku musí doplatit. Příspěvek na letní tábor poskytují také některé zdravotní pojišťovny. Členové odborů mohou využít fondů odborových svazů, v některých případech přispívá i zaměstnavatel coby zaměstnanecký benefit.
Mimo město, nebo jen na den?
Zájem o letní dětské tábory i přes vysokou cenu roste. Hlavním důvodem jsou silné ročníky narozené před deseti lety a velká nabídka příměstských táborů. Tři čtvrtiny oslovených rodin uvádí, že důvodem pro vyslání dítěte na tábor je skutečnost, že dítě si tábory oblíbilo. Nejpreferovanější formou táboru je přitom klasický pobytový tábor mimo město. Ten letos zvolí 61 % rodin. Rostoucí oblibě se ale těší také příměstské tábory, kde děti tráví celé dny, ale na spaní se vracejí domů. Tento typ letos využije více než polovina rodin. Na táboře děti stráví nejčastěji sedm až deset dní.
Tábor s youtubery Letní tábory s pěveckými hvězdami či herci už nejsou v kursu, mladí milují youtubery. Velký zájem je o speciální kemp, kde se děti mohou setkat se známými tvářemi, které sledují na serveru YouTube. Naučí se tu například i to, jak natáčet vlastní videa. Army campy Velmi oblíbené jsou zejména u chlapců. Ti si hrají na ozbrojený konflikt, v rámci něhož se setkají s nejmodernějším vybavením, absolvují výcvik se zbraněmi střílejícími infrapaprsky. Vychází se z tréninkového systému MILES americké armády. Děti používají satelitní navigační a komunikační prostředky. Beauty campy Dívky s dívkami. Týden plný krásy, kde se děvčata naučí, jak správně pečovat o pleť, vlasy či jak se pěkně a sexy oblékat. Táborové vedoucí tu zastoupí vizážistky, kadeřnice nebo profesionální stylista. Sci-fi campy Tábory s vědecko-fantastickou tematikou jsou dlouhodobě velmi oblíbené. Největší popularitu mají ty ze světa Hvězdných válek, Star Treku nebo World of Warcraft. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.