Děti z dětských domovů kvůli neinformovanosti končí na ulici

Domácí
16. 11. 2017 05:30
Děti z dětských domovů mají strach z budoucnosti (ilustrační foto).
Děti z dětských domovů mají strach z budoucnosti (ilustrační foto).

Každoročně opouští dětský domov tisícovka mladých lidí, kteří ukončili studia. Kam však povedou jejich první kroky většina z nich netuší. Podobně na tom byl také Radek Laci (26), který měl strach ze své budoucnosti. Nyní je součástí organizace Vteřina poté a spolupracuje například se spolkem Mimo domov. Společně usilují o to, aby připravili mladé lidi na dospělý život bez dluhových pastí a nejistoty.

"Začátky nebyly jednoduché. Netušil jsem, zda chci studovat, či ne, nikdy to nebyl můj cíl. Nakonec jsem se ocitl v situaci, kdy mi tenkrát pan ředitel oznámil, že pokud nebudu chtít studovat, budu muset odejít vzpomíná Radek, který prožil část svého života v dětském domově v České Lípě.

Aby nemusel odcházet pryč, zvolil si pokračování ve studiu na vysoké škole. Nebyl si totiž jistý, co by ho čekalo dál, neboť ve svých 18 letech se necítil být připraven odejít dětského domova. "Nejtěžší na tom bylo to, že jsem neměl nikoho, komu bych mohl důvěřovat. Byl jsem na všechno sám, musel se postavit na své vlastní nohy a nacházet si informace abych věděl jak si vše mohu zařídit," popsal své zážitky.

Nakonec vše zvládl s podporou různých neziskových organizací, které mu zajistily finanční podporu při studiích. Nyní má Radek vystudovanou Marketingovou komunikaci na vysoké školea působí jako koordinátor dobrovolníků organizace Vteřiny poté - skupinky lidí, kteří si sami prošli ústavní péčí a pomáhají dětem, které na tom jsou podobně, jako byli oni v minulosti. Podle něj totiž děti, které odcházejí z dětských domovů z poloviny neskončí dobře. A tomu se snaží zabránit.

Mladí lidé nevědí, co mají dělat

Největším problémem mladých lidí je podle něj právě neinformovanost. "Děti v domovech nedostávají žádné informace o možnostech, které mají. Například netuší, jakým způsobem se dostat na školu, kterou by chtěly studovat. S tím jsou spojené i nízké příležitosti ke vzdělávání, kdy jsou děti v některých dětských domovech podceňovány, mají nízké sebevědomí a tím si raději volí "lehčí obory"," vysvětlil problém Radek, který tuto zkušenost zná od svých kamarádků se kterými vyrůstal

Mezi další problémy také podle něj patří i to, že dětem se nedostává taková důvěra natolik, aby si samy věřily v rozvíjení své osobnosti. Naštěstí se tato situace pomalu, ale jistě lepší, bohužel by byla potřeba více dětských domovů, které jdou příkladem těm ostatním a snaží se dítě podpořit v jeho dovednostech a studiu. Dalším nedostatkem je izolovanost polohy některých dětských domovů, které jsou častokrát za městem či uprostřed vesnice a děti nemají takovou šanci se socializovat a sdílet s dětmi ostatními.

To potvrzuje také Klára Chábová, předsedkyně neziskové organizace Mimo domov. "Děti na odchod z dětských domovů nejsou vůbec připravené," uvedla. Aby takovým koncům zamezili, v rámci spolku Mimo domov také pořádají projekt Život nanečisto, kterého se zúčastní patnáct dětí ročně. "Na více kurzů bohužel zatím nemáme prostředky," dodala Chábová.

Během víkendových kurzů se profesionální tým lektorů a terapeutů snaží dětem přiblížit reálné situace, které nastanou po jejich odchodu z domova. "Měly by si umět najít práci, bydlení, naučit se být obezřetné a nespadnout do dluhové pasti," přiblížila záměry kurzů Chábová. Laci doplnil, že organizace Vteřina poté je neustále ve spojení s dětmi, které od nich potřebují pomoc. "Snažíme se s nimi hodně komunikovat a nabádat je ke správné volbě. Chceme, aby věděli, že i oni mají hodně možností, které můžou využít, a nemusí se bát," uvedl.

Problém stále nezmizel

I přes všechny snahy neziskových organizací problém dětí z dětských domovů stále nemizí. Mají totiž stále omezené možnosti. V domovech chybějí podle Chábové specializovaní pracovníci, kteří by dětem detailněji vysvětlili, co je v budoucnu čeká, a pomohli jim. Rovněž chybí také psychologická péče, která by mohla traumatizovaným dětem pomoci od jejich trápení a negativních prožitků.

"Financování těchto terapeutů je nedořešené a domovy nemají na tuto intenzivní a pravidelnou práci s psychikou dětí prostředky. Je proto naším cílem, aby se třeba toto změnilo a v systému se prostředky našly," vysvětlila Chábová. Z toho důvodu organizace pravidelně pořádá různé konference, na kterých se snaží problém přiblížit veřejnosti, a najít tak vhodné řešení.

Autor: - mel -Foto: , pixabay.com/marvelmozhko

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ