Výrobě zeleného vodíku nebo odhadu hustoty měsíční kůry se věnovali středoškolští studenti ocenění v soutěži České hlavičky. Devět letošních laureátů dnes organizátoři představili novinářům. "Jste důkazem toho, že velké projekty lze zrealizovat i ve skromných podmínkách," řekl studentům člen organizačního výboru soutěže Luboš Veverka. Organizátoři ocenili také čtveřici středoškolských pedagogů za jejich úsilí v popularizaci vědy.
Vítězem v kategorii Člověk a exaktní vědy se stal středoškolák Vít Perkner za svou práci s modely gravitačního pole Měsíce. Perkner pracoval pod vedením Michala Šprláka ze Západočeské univerzity. "Přišel s vlastním nápadem a metodou odhadu hustoty měsíční kůry. Za rok zvládnul úlohu, která je hodná doktorského titulu," řekl ČTK Šprlák.
"Ještě je potřeba výsledky validovat, ale už teď se ukazuje, že jsou konkurenceschopné výsledkům NASA," dodal Perkner. Výzkum může v budoucnu pomoci odhalit nerostné bohatství na Měsíci či pomoci porozumět vývoji jeho povrchu.
Laureáty v kategorii Udržitelný rozvoj se stala trojice Martin Obšil, David Orlík a Jonáš Tomešek. Zaměřili se na výrobu zeleného bezemisního vodíku. "Ten projekt nás do budoucna hodně kariérně nasměroval, zjistili jsme, co nás baví," řekl Tomešek.
Ocenění v oblasti Člověk a společnost si odnesl Vojtěch Eibel z Ivančic, který sestavil zpěvník s písněmi Jana Blahoslava, významného biskupa Jednoty bratrské, který právě v Ivančicích v 16. století působil. V kategorii Řešení pro budoucnost organizátoři ocenili Adama Křena a Jiřího Sankota. Společně představili projekt digitálního dávkovače léků.
V oblasti Život a zdraví člověka se laureátkou stala Evelína Voleská za výzkum neuropatické bolesti, kterou trpí pacienti při chemoterapii. Poslední oceněnou byla v kategorii Příroda kolem nás Tereza Przeczková za výzkum v oblasti molekulárních vazeb.
Nadaní středoškoláci byli v soutěži České hlavičky oceněni poosmnácté. Finančně soutěž podporují české univerzity i soukromé firmy.