Dezinfekci Anti-COVID se odborníci z VUT v Brně chystají nahradit

Domácí
9. 9. 2020 11:00
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek.

Odborníci z Vysokého učení technického v Brně (VUT) chystají náhradu za dezinfekci na ruce Anti-COVID, kterou od začátku pandemie nového typu koronaviru vyráběli. Dezinfekce s tímto označením se smí prodávat ještě poslední dva dny, pak bude produkt stažen z trhu. Na jižní Moravě přípravek vyráběli ještě na Střední průmyslové škole chemické Brno. Na VUT chtějí Anti-COVID nahradit vlastní dezinfekcí, řekl Tomáš Opravil z chemické fakulty.

Chemická fakulta VUT začala s výrobou dezinfekce 25. března ihned po získání povolení, skončila s ní s koncem nouzového stavu. "Vyrobili jsme jí zhruba 1600 litrů. Následně ji zaměstnanci na základě povolení rozdávali darem všem, kdo ji potřeboval. Povolení jsme měli pro potřeby univerzity, organizačních složek státu, kraje, měst, obcí a jejich příspěvkových organizací. Ekonomický profit z výroby nemáme, náklady činily zhruba 200 tisíc korun," uvedl Opravil.

Zájem o dezinfekci byl podle něj velký. "Museli jsme vytvořit objednávkový formulář pro distribuci. Mezi příjemci byly například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Diecézní charita Brno nebo Nemocnice Jihlava. Část dezinfekce jsme použili i pro správu Kolejí a menz VUT," řekl Opravil.

Chemici z brněnské střední školy míchali dezinfekci Anti-COVID do poloviny května. Poté začali kupovat dezinfekci se stejnou recepturou, ale jiným názvem, kterou stáčeli do menších objemů. "Vyrobili jsme asi 12 tisíc litrů, stočili dalších 28 tisíc. Na stáčení jsme vyvinuli levnou manufakturu pro zachování minimální ceny. Základní idea byla distribuovat dezinfekci na dobrovolné bázi bez nároku na zisk. Náklady převyšovaly jeden milion korun, stejně tak příjmy, takže zisk držíme okolo kladné nuly," sdělil za školu Radek Matuška.

Zájem o dezinfekci je podle Matušky stále enormní. "Zpočátku jsme každou várku vyprodali prakticky během několika málo minut. Kupovaly si ji armádní složky, nemocnice, úřady či hospice. V současné době zásobujeme hlavně školy, úřady městských částí, stále ještě zčásti nemocnice a podobné instituce. Velký nárůst potřeby od úřadů vnímáme v současné době v souvislosti s konáním krajských a senátních voleb," doplnil Matuška.

Dezinfekce na ruce s označením Anti-COVID se smí prodávat do 11. září. Původně měl být produkt, který se v Česku vyráběl kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků v souvislosti s pandemií koronaviru, stažen z trhu v polovině srpna. Ministerstvo zdravotnictví však možnost prodeje posunulo na maximální délku 180 dní, kterou umožňuje evropská legislativa.

Autor: ČTK Foto: , www.pixabay.com/HVesna

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ