Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) bude ve vnitrostátním referendu strany, které se uskuteční 14. června, důrazně hlasovat proti vstupu do vlády s hnutím ANO. Podle něj hrozí, že ČSSD bude premiérem v demisi Andrejem Babišem jen využita k získání důvěry ve sněmovně. Pojistky v koaliční smlouvě považuje za směšné. Řekl to v rozhovoru pro Plus Český rozhlas.
Dienstbier bude v referendu hlasovat jasně proti vstupu do menšinové vlády s hnutím ANO za podpory komunistů. "Neumím si představit nic, co by mě mohlo přesvědčit. Budu zcela jednoznačně hlasovat proti účasti na vládě tak, jak byla vyjednána vedením naší strany s hnutím ANO," řekl v úvodu rozhovoru.
S detaily dohody mezi ČSSD a ANO na koaliční vládě je obeznámen a má k nim řadu výhrad. "Materiál byl rozeslán všem členům sociální demokracie. Skládá z procedurální částky, kde jsou ty takzvané pojistky, a pak je to vládní prohlášení, které má být součástí koaliční smlouvy, kde jsou zahrnuty programové věci. Otázka ovšem je, do jaké míry se podařilo úspěšně tyto dvě části koaliční smlouvy dát dohromady," míní senátor.
"Koalice je problematická z celé řady hledisek. Hrozí obrovský střet zájmů. Premiér, kterému hrozí deset let vězení, může rozhodovat o jmenování klíčových funkcionářů justičních a policejních složek, například nejvyššího státního zástupce, ředitele GIBS, nebo může mít vliv na jmenování nového policejního prezidenta. To já považuji za obrovské riziko a navíc také rozpor s tím, co jsme my sami voličům před volbami říkali," připomněl slib ČSSD, že nevstoupí do vlády, v níž budou trestně stíhané osoby.
Vstup ČSSD do vlády nevnímá Dienstbier jako efektivní snahu kontrolovat výběr důležitých osob v justici. "Poměr ministrů má být deset ku pěti, takže můžeme být teoreticky kdykoli přehlasováni. Také může dojít k tomu, že nás Babiš využije pouze k tomu, aby získal důvěru v Poslanecké sněmovně, a pak už se na nás nebude ohlížet včetně možné výměny našich ministrů," odůvodnil.
Lepším východiskem, které by otevřelo nové možnosti, by podle něj bylo, kdyby ANO upustilo od svého požadavku, že Andrej Babiš bude premiérem. "Otevřelo by se hned několik možností na ustanovení většinové vlády, protože s výjimkou TOP 09 všech osm stran ve sněmovně připouští, že by byly ochotny se podílet na jednáních o takové vládě. To znamená, že by tam byly poměry sil více v rovnováze z hlediska kontroly nezasahování do nezávislosti vyšetřování ze strany orgánů činných v trestním řízení," uvedl.
Směšné pojistky
Samotné pojistky, které si sociální demokraté do koaliční smlouvy vyjednali, označuje bývalý ministr pro lidská práva za směšné. "Například pojistka, že když podá demisi pět ministrů ze sociální demokracie, že má podat demisi celá vláda. Ale co když to jeden z těch ministrů neudělá, protože ho o to požádá prezident republiky v zájmu zachování stability vládnutí? Nebo co když jednoho z našich ministrů navrhne Babiš prezidentovi k odvolání a prezident ho odvolá? To podle mě žádná pojistka není," prohlásil.
Jako lživý označil Dienstbier argument, že se ČSSD snaží zabránit vzniku vlády s SPD. Podle něj to vůbec není třeba, neboť sám Babiš o spolupráci s SPD nestojí. "Nechce to udělat kvůli své pozici na mezinárodní scéně. Chce být v Evropě přijímaným partnerem a nechce být považován za toho, kdo se opírá o extremisty na domácí scéně," myslí si.
"Babiše zachraňujeme"
"Je to tedy přesně obráceně. Sociální demokracie tím, že vyjednává o vládě, kde by Babiš zůstal premiérem, ho v této pozici zachraňuje. My jsme pro něj poslední šance, jak sestavit vládu, v jejímž čele by byl. Pokud bychom odmítli tak, jak jsme tvrdili, že budeme odmítat sestavení takové vlády, potom hnutí ANO vlastně nezbude nic jiného než přijít s jiným kandidátem na premiéra," dodal a zopakoval, že tím pádem by se otevřely nové možnosti o jednání většinové vlády s více stranami.
V rozhovoru pro Plus se Dienstbier vyjádřil i ke KSČM, jež má případnou vládu tolerovat. Strana si výměnou za dohodu klade podmínku neposilovat zahraniční míse české armády, což Dienstbier vidí jako důležitou věc.
"Jsou spojenecké závazky, které jsme převzali tím, že jsme součástí uskupení NATO, a to doopravdy dnes garantuje naší bezpečnost, zejména v době, kdy vidíme, že Rusko se vrátilo k imperiální politice, kdy nerespektuje suverenitu států v oblasti svého zájmu," upozornil.
Problematičtí komunisté
Komunisté navíc podle jeho slov nezůstanou jen u tohoto požadavku a v budoucnu si mohou klidně klást další podmínky. "Považuji to za možnou předzvěst dalších možných nároků v této oblasti ze strany komunistů, kterými budou chtít ještě dodatečně splatit svou podporu vládě, pokud by vznikla," předpověděl.