Do sporu o justiční mafii chce vstoupit <span>katarský princ</span>

Domácí
26. 6. 2008 17:47
Listem papíru si kryje tvář člen katarské královské rodiny Abdal Sání.
Listem papíru si kryje tvář člen katarské královské rodiny Abdal Sání.

Listem papíru si kryje tvář člen katarské královské rodiny Abdal Sání.Do kauzy o zákulisní mafii, jejíž součástí jsou špičky české justice, vstupuje nový a nečekaný hráč. Katarský princ se cítí být dotčen a chce se oficiálně účastnit rozjetého sporu. Nejspíš se mu to nepodaří.

Na Krajský soud v Praze dorazil z Kataru návrh prince Hámida bin Abdala Sáního, že se chce stát vedlejším účastníkem soudního řízení. Nedávný prvostupňový rozsudek, podle nějž se stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová nemusí omluvit šestici justičních funkcionářů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou za to, že je nazvala justiční mafií, se jej dotkl.

V odůvodnění svého rozhodnutí totiž soudce Vojtěch Cepl našel paralelu mezi zákulisním ovlivňováním korupční kauzy Jiřího Čunka a ovlivňováním případu katarského prince, který v Česku zneužíval školačky. Tehdejší ministr Pavel Němec jej přes odpor odborné veřejnosti a soudců vydal do Kataru, kde se princ vyhnul trestu.

Cepl: Zatím neřeknu

"Tento návrh katarského prince k soudu skutečně dorazil. Víc k tomu ale dodat nemohu," potvrdil aktivitu katarského prince středočeský soudce Vojtěch Cepl, který nakonec rozhodne, zda se smí Sání k případu připojit. Advokátka Anna Větrovská, která prince zastupuje, nebere telefon.

Kauza katarského prince

16. září 2004 - Policie zatkla Hámida bin Abdal Sáního, který ve svém bytě zneužíval 16 nezletilých dívek. Soud ho vzal do vazby.

 

4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude ve stíhání pokračovat.

 

20. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 zpochybnil na základě stížnosti státní zástupkyně Marie Benešové oprávnění ministra rozhodovat o předání případu do Kataru bez předchozího návrhu soudu.

 

30. května 2005 - Soud Sáního odsoudil ke dvěma a půl roku vězení.

 

22. srpna 2005 - Nejvyšší soud vyhověl stížnosti ministra Němce a umožnil předání případu do Kataru. Sání týž den opustil pankráckou věznici a druhý den odletěl do Kataru.

 

28. srpna 2005 - Sání byl po 48 hodinách strávených v katarském vězení propuštěn na kauci.

 

6. prosince 2005 - Státní zastupitelství v Praze definitivně rozhodlo, že ministr Němec při rozhodnutí předat případ do Kataru nespáchal trestný čin.

 

10. dubna 2008 - Katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení řízení.

O návrhu katarského prince se už dozvěděly obě strany sporu: advokát Benešové i advokát skupiny justičních funkcionářů, kteří podali minulý týden proti Ceplovu rozhodnutí odvolání.

Nemá na tom zájem

"Zákon skutečně umožňuje, aby do řízení vstoupil vedlejší účastník. Musí mít ale zájem na výsledku řízení, což si v tomto případě neumím vysvětlit. Rozsudek středočeského soudu se nevyjadřoval k vině nebo charakteru prince, pouze konstatoval, že jeho kauzu ovlivňovali stejní lidé jako kauzu Jiřího Čunka a že katarský princ se tak nakonec vyhnul trestu," říká Petr Hála, právní zástupce Marie Benešové.

Domnívá se, že podivný návrh katarského prince je tahem protistrany, která se snaží zdržet odvolací soudní řízení: "Pokud by se muselo všechno překládat do arabštiny, samozřejmě se to zdrží."

S žádostí katarského prince však nesouhlasí ani advokát Vesecké a spol. Petr Toman, přestože se Sání chtěl zapojit do soudního procesu na straně jeho klientů.

"Dozvěděli jsme se o tom náhodou, rozhodně to není naše aktivita. Princ si přečetl rozsudek na internetu a chce hájit svá práva, o tom jsme ale nic nevěděli. Nesouhlasí s tím, že byla jeho kauza ovlivňována, a chce říct, že on nic neovlivňoval. My však s jeho návrhem nesouhlasíme, podali jsme námitku. Svých práv se mí klienti domůžou i bez katarského prince," říká Toman.

Foto: ČTK, Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ