Dolní komora má schválit reformu penzí, strop důchodového věku na 67 letech
25.10.2024 12:25
Sněmovní sociální výbor doporučil dolní komoře schválit vládní reformu penzí s pokračováním zvyšování důchodového věku o měsíc ročně, a to do stropu 67 let. Nesouhlasil s poslaneckým návrhem na omezení původního počtu lidí s rizikovou prací, kteří by mohli chodit do penze dřív. Podpořil pak ještě několik dalších úprav.
"Sešlo se celkem 32 pozměňovacích návrhů," upřesnil poslanec Michael Rataj (STAN).
Výbor o úpravách reformy, které navrhli zákonodárci opozice i koalice, začal hlasovat dnes v 07:15. Souhlasil s 11 návrhy koaličními a jedním opozičním. Doporučil schválit návrhy lidoveckého poslance Jiřího Navrátila s pomalejším zvyšováním důchodového věku o měsíc ročně do stropu 67 let. V tomto věku by měli do penze chodit lidé narození po roce 1988. Původní verze reformy počítala s nepravidelným posouváním věkové hranice podle doby dožití ročně nejvýš o dva měsíce bez zastropování.
Důchodový věk se zvyšuje už teď, a to u mužů o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři. Růst měl zatím do 65 let. Na tuto hranici se měl dostat ve 30. letech. Výbor už při jednom z předchozích jednání doporučil pokračovat ve zvyšování pomaleji, než reforma původně počítala. Dnešní Navrátilův návrh postup ještě mění. Narozeným mezi lety 1974 a 1988 se věk stanoví tak, že se k 65 letům a osmi měsícům připočítá tolik měsíců, kolik odpovídá rozdílu počtu let mezi rokem narození a rokem 1973.
Výbor nesouhlasil s návrhem poslanců ODS a TOP 09 na omezení dřívějších penzí pro náročné profese. Reforma počítá s tím, že by nárok na dřívější důchod mohli mít pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Bez krácení pobírané částky by dřív do důchodu mohlo jít asi 120.000 lidí. Poslanecký návrh ponechává dřívější penzi jen pracovníkům čtvrté kategorie, tedy asi 12.000. Výbor ho Sněmovně nedoporučil přijmout.
Opoziční zákonodárci z ANO a SPD navrhovali zachování věkového stropu na 65 letech, nynější výpočet výše důchodu či návrat k valorizaci penzí o polovinu růstu reálných mezd místo třetiny. Se svými návrhy neuspěli. Výbor doporučil přijmout jedinou opoziční úpravu reformy, kterou připravil Aleš Juchelka z ANO. Za dopis s informacemi od sociální správy by neměli platit penzisté, kteří se narodili před rokem 1955. Podle původního záměru měli psaní poštou hradit všichni důchodci, zdarma měli informace dostávat elektronicky.
Výbor podpořil všech šest návrhů svého předsedy Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), většinu z nich jednomyslně. Týkají se úprav výchovného, promítnutí partnerství do zákona o důchodovém pojištění, zavedení zdravotního a důchodového pojištění pro první dámu, úhrady nákladů za posílání penzí do ciziny či digitálního podpisu žádostí. Výbor doporučil schválit také návrh poslance Viktora Vojtka (STAN), aby se důchodová agenda vězeňské služby a celníků převedla pod ministerstvo vnitra. Souhlasil i s úpravami alternativního fondu spoření od Vojtěcha Munzara z ODS a s nemožností pracovat v rizikové profesi při pobírání dřívější penze od Martina Dlouhého z TOP 09.