Dvakrát více mrtvých než loni a nejvíce za posledních sedm let. To je bilance prvního pololetí tohoto roku na železničních přejezdech. Od začátku roku do dneška zemřelo na přejezdech celkem třicet dva lidí, kdežto loni za stejné období to bylo pouze patnáct. Celkový počet nehod se zvýšil skoro o padesát procent, a podle Drážní inspekce zavinili naprostou většinu srážek řidiči automobilů.
"U devětadevadesáti procent nehod na železničních přejezdech je příčina na straně řidičů," uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. "Chovají se nezodpovědně a nedodržují dopravní předpisy," vysvětloval, co nejčastěji vede ke srážce auta s vlakem. Správa železniční dopravní cesty například sleduje několik vybraných přejezdů kamerou, a na jediném z nich zaznamenala během čtyřiadvaceti hodin 37 případů porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích ze strany řidičů nebo chodců.
ČTĚTE TAKÉ: Tragický začátek prázdnin: na silnicích zemřelo devět lidí
O prudkém nárůstu množství nehod na železničních přejezdech se mluvilo už v prvních měsících roku. V tu dobu se také kvůli tomu začali scházet zástupci ministerstva dopravy, Drážní inspekce, státní policie, správy železnic a dalších institucí. "Ano, tento problém jsme řešili již v jarních měsících. Vznikla pracovní skupina, která přijala několik opatření. Například společné revize přejezdů nebo policejní akce zaměřené právě na přejezdy," potvrdil mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.
"Ze strany policie je věnována mnohem vyšší pozornost přestupkům na železničních přejezdech. Za prvních pět měsíců tohoto roku bylo zjištěno 768 přestupků týkajících se nerespektování značení a světelných a akustických signálů na železničních přejezdech, což je oproti předchozímu roku nárůst o více než čtyři stovky," doplnila mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová. "Policie se bude podílet také na připravovaných preventivních kontrolách železničních přejezdů. Kontroly mají odhalit závady, které ovlivňují a snižují bezpečnost železničních přejezdů," řekla.
Přesto je po několika měsících stav stále stejný jako na začátku roku. Pořád umírá na přejezdech daleko více lidí než loni. Ministerstvo to vysvětluje tím, že se musí změnit chování řidičů, což bude nějakou dobu trvat. "Jednoznačně je v drtivé většině případů na vině lidský faktor, nedodržování pravidel provozu a zbytečné riskování. Musíme proto působit na lidský faktor, tedy na řidiče," zdůraznil Hanzelka. A dopad preventivních kampaní se projeví až za delší čas.
"Je velice těžké nehody správně vyhodnotit a následně zavést taková opatření, na která budou řidiči reagovat," řekl mluvčí Drážní inspekce Drápal. "Hlavní je prevence, prevence a zase prevence," míní. Téhož názoru jsou i ostatní instituce. "V letních měsících budeme natáčet nový televizní spot v rámci kampaně Nemyslíš, zaplatíš! zaměřený právě na problematiku železničních přejezdů. Věříme, že to přinese výsledky," řekl mluvčí ministerstva dopravy.
Co dělat, když auto uvízne na přejezdu |
Předně nevjíždějte na přejezd, dokud nepřestanou blikat výstražná světla, ačkoli se už závory zvedají. K přejezdu totiž může mířit další vlak, závory potom opět spadnou, a mohou tak auto uvěznit. Pokud k tomu dojde, neváhejte a rozjeďte se proti závoře. Je lepší ji přerazit, poškodit auto a projet než zemřít pod koly vlaku. Když vůz uvězní na přejezdu třeba technická závada, ihned z něj vystupte. Jestli je to možné, pokuste se jej odtlačit. Pokud to nejde, zavolejte na tísňovou linku 112. Operátorovi usnadníte práci, když sdělíte číslo přejezdu. To je na zadní straně výstražného kříže nebo světelné skříně a má tvar Pxxxxx. |
Ačkoli v naprosté většině případů způsobili nehody na přejezdech řidiči, na některých místech jim mohly situaci zkomplikovat samotné přejezdy. "Drážní inspekce do konce dubna u šestnácti přejezdů zjistila nedostatečné rozhledové poměry," sdělil Drápal. U dvou nehod z poslední doby se podle něj šetří, zda mohl ztížený výhled ke srážce auta s vlakem pomoci. Zmíněných šestnáct přejezdů po upozornění od Drážní inspekce upraví správa železnic tak, aby už v budoucnu nemohly způsobit žádné problémy.
SŽDC rovněž chystá zrušení několika méně frekventovaných přejezdů a doplnění závor na některé přejezdy, kde je zatím pouze světelná signalizace. Loni takto správa železnice upravila 135 přejezdů, kolik jich bude letos, se zatím nedá přesně říci. Právě na přejezdech, které jsou vybaveny výstražnými světly, ale ne závorami, se stává největší množství nehod. Celkem je v České republice přes osm tisíc železničních přejezdů, a z toho asi čtvrtina má výstražná světla, ale ne závory. A na těchto přejezdech se podle dlouhodobých statistik stává zhruba polovina všech nehod.
Foto: archiv, Drážní inspekce