Čeští řidiči si už zřejmě brzy budou moci sami nadiktovat, jak bude vypadat SPZ na jejich vozidle. Ministerstvo dopravy totiž dokončuje právní analýzu, která by měla posvětit legální obchodování s poznávacími značkami. Podle ministra Petra Bendla by takový krok ušetřil státní kase až dvě stě milionů ročně.
Bude to zřejmě jedna z posledních změn, kterou se ministr Petr Bendl v čele resortu dopravy pokusí prosadit. Jeho podřízení v současné době dokončují právní analýzu, která napoví, jakým způsobem by bylo možné zlegalizovat obchodování s SPZ.
ČTĚTE TAKÉ: Mýtné pro malé náklaďáky se oddálí. Asi na rok 2011
V budoucnu by tak už každý řidič měl značku "na míru". Nebo alespoň čtyřčíslí za určením kraje, v němž byl vůz registrován. "Vydávání registračních značek je pro stát nesmyslnou byrokratickou zátěží. A stojí to spoustu peněz. Takto by to ušetřilo ročně až dvě stě milionů korun," vysvětluje ministr svoji motivaci.
Případy, kdy konkrétní SPZ vlastní přímo fyzická osoba, jsou známy ze zahraničí. Například v sousedním Německu či Rakousku to tak funguje, řidič dokonce může značku libovolně přenášet mezi vozidly, která vlastní.
ČTĚTE TAKÉ: S kradenou značkou pro plnou nádrž
Kromě čísel si může na značku umístit i nápis z písmen. SPZ tak může mít například tvar 5A5 KING či 1E2 JIRI. Stejně by to v praxi mohlo fungovat i v Česku. Řidič by si vybral značku podle svých představ a ta by mu zůstala na celý život.
"Není důvod, proč se o to také nepokusit. Musíme sledovat každou možnost, kde lze šetřit. Jako ministr to už ale zřejmě nestihnu," připouští Bendl.
Podobné aktivity avizovalo ministerstvo dopravy už za jeho předchůdce Aleše Řebíčka. Tenkrát se uvažovalo o tom, že koupě bude jen pro zájemce a přijde na deset až patnáct tisíc korun.
Foto: Jan Schejbal