Studie
Češi jsou vicemistry Evropy v jízdách veřejnou dopravou
22.09.2015 06:01 Původní zpráva
I když Češi často kritizují úroveň veřejné dopravy, přepravují se vlaky, tramvajemi a autobusy v mnohem větší míře než obyvatelé dalších evropských států. Vyplývá to z aktuální studie Rakouského dopravního klubu, porovnávající celkovou vzdálenost, kterou lidé v Evropské unii překonají pomocí veřejné dopravy.
Podle průzkumu VCÖ ujel loni každý Čech veřejnou dopravou v průměru 3 120 kilometrů, což Českou republiku řadí na druhé místo v EU těsně za vedoucím Švýcarskem. Švýcaři průměrně ujedou 3 255 kilometrů. Za Švýcarskem a Českem následují Rakousko (3 080), Belgie (2975), Maďarsko (2 765), Itálie (2610) a Lucembursko (2610). Naopak na opačném konci žebříčku figurují Chorvatsko (1150), Litva (1045) a poslední Portugalsko (1030). V průměru celé Evropské unie loni ujel každý obyvatel EU v průměru veřejnou dopravou 2 070 kilometrů, tedy o třetinu méně než průměrný Čech. Jedním z důvodů obliby veřejné dopravy v Česku může být údajně i hustá železniční síť, včetně malých regionálních tratí.
"Například ve Franici sice lidé cestují rychlovlaky na velké vzdálenosti, regionální tratě, spojující méně důležitá místa, ale chybějí," řekl už dříve mluvčí Českých drah David Šťáhlavský. Podle statistik jede každý Čech ročně šestnáckrát vlakem, což je zdaleka nejvíc ze všech takzvaných postkomunistických států. Také v cestování městskou veřejnou dopravou patří Češi k evropské špičce, například v Praze jí využívá k dopravě 60 % obyvatel.
Podíl veřejné dopravy na celkové přepravě se přitom v Česku už deset let prakticky nemění. V roce 2011 Češi v průměru na hlavu ujeli 3010 kilometrů. "I podle některých dalších studií patří Češi ve využívání veřejné dopravy dlouhodobě k absolutní evropské špice," řekl Martin Pípa z Centra dopravního výzkumu v Brně. Na druhou stranu jsou ale obyvatelé Česka výjimeční tím že když už jednou využívají každý den k přepravě automobil, nic je nedonutí, aby se auta vzdali a začali jezdit třeba autobusem. "Ochota Čechů přesednout z automobilu na veřejnou dopravu patří naopak k nejnižším v EU," tvrdí Pípa. To je také důvod toho, že se počet najetých kilometrů ve veřejné dopravě dlouhodobě prakticky nemění a zůstává konstantní.
Naproti tomu se například v sousedním Rakousku podařilo v posledních letech nejen výrazně zvýšit podíl veřejné dopravy dopravy na celkové přepravě, ale zároveň statistici zaznamenali výrazný úbytek zájmu přepravovat se ve městě autem. "Ve Vídni v poslední době ubývá lidí, kteří vlastní automobil. Prostě dospěli k závěru, že ho ve městě nepotřebují," řekl Andrzej Felcak z vídeňského cyklistického spolku Argus. Důvodem ale podle něj není jen široká nabídka veřejné dopravy a systém slev. Pro řadu mladých lidí údajně ztratil automobil podobu "společenského fetiše" .
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.