Vedení dopravní policie dokončilo druhou část obří revize tuzemských přechodů pro chodce. A výsledky jsou ještě varovnější než u přechodů na hlavních tazích: na silnicích II. a III. třídy odhalili inženýři více než tři a půl tisíce nedostatků. Tři stovky "zeber" proto navrhne policie zrušit, zbylé plánuje dodatečně nasvětlit či lépe zabezpečit.
"Velký počet těch přechodů nevyhovoval bezpečnostním požadavkům ani v předválečné době, natož v 21. století," varuje republikový dopravní inženýr policejního prezidia Vladimír Menšík.
FOTOGRAFIE VYBRANÝCH NEVYHOVUJÍCÍCH PŘECHODŮ SI PROHLÉDNĚTE ZDE, ZDE, ZDE A ZDE.
Situace je podle závěrů revize alarmující. "Z výčtu nedostatků je patrné, že nejvíce jich připadá na stavební provedení. Často chybějí středové ostrůvky, neuspokojivý je rovněž stav nasvětlení či kvalita vodorovného dopravního značení. Reflexní prvky ke zvýraznění přechodu se objevují sporadicky," píše se v analýze.
ČTĚTE TAKÉ: Revize přechodů: dva tisíce nedostatků, dvě stě zrušit
Závěry šetření dopravních inženýrů |
- 248 neopodstatněných přechodů - 150 přechodů bez návaznosti pěších tras - 1697 přechodů s rozhledy, umístěním či délkou v rozporu s normami - 975 přechodů bez intenzivního nasvětlení - 137 přechodů bez bezbariérové úpravy - 599 přechodů s nedostatky vodorovného a svislého dopravního značení
Navržená opatření: - 312x zrušit přechod - 260x nahradit místem pro přecházení - 1634x provést stavební úpravy - 975x nasvětlit - 599x upravit dopravní značení - 16x zajistit rtozhledové poměry - 7 x přemístit |
Ta se navíc ve své druhé částio zabývala pouze přechody na silnicích II. a III. třídy.
Zebry na hlavních tazích prozkoumali inženýři už na začátku dubna. I tehdy byl závěr podobný: dva tisíce nedostatků, dvě stě přechodů úplně zrušit.
K dosažení ideálního stavu by podle prvních odhadů byly potřeba investice v řádu několika miliard korun.
Šéf dopravní policie Leoš Tržil věří, že alespoň zlomek potřebných peněz získá od Fischerova kabinetu.
A to i přesto, že úřednická vláda se ihned po svém nástupu nechala slyšet, že chce všem resortům utáhnout opasky.
"Nebude to levné a chápu, že je třeba šetřit. Ale bezpečnost lidí by, doufám, měla být vyvýšena nad rámec ekonomických úsporných opatření," maluje si Tržil.
Blýská se na lepší časy?
A jeho optimismus ještě podtrhuje vyjádření hlavního inženýra Menšíka. Ten tvrdí, že v oblasti bezpečnosti chodců se možná už brzy zablýská na lepší časy. "Když jsem předkládal výsledky první analýzy odborné skupině SFDI, přislíbili mi její členové, že změní kritéria pro čeprání dotací obcím na bezbariérové přechody," říká Menšík.
ČTĚTE TAKÉ: Mrtvých na přechodech bylo nejméně za osm let
V budoucnu by se tak správci silnic mohli lépe dostat k finančním prostředkům na kvalitní značení "zeber" v obci. "Ona to totiž není levná záležitost. Nechat nasvětlit přechod vyjde řádově na sto tisíc korun," podotýká Menšík.
Foto: Robert Zlatohlávek