Dopravní experti: Mrtví chodci jdou na vrub policie
23.08.2008 08:30 Původní zpráva
Když před sedmi roky schválili zákonodárci přednost pro chodce na přechodech, slibovali si, že novinka sníží počet pěších obětí. To se také podařilo. Letos se však příznivý trend zastavil. Aktuální policejní statistiky ukazují, že mrtvých chodců opět výrazně přibývá: v průměru jich na tuzemských vozovkách zahyne každý měsíc patnáct.
Přednost pro chodce platí v Česku již od roku 2001. Ani za sedm let si však nestačili zdejší řidiči na nový předpis plně zvyknout. Jeden příklad za všechny: kdo se chce v Praze dostat přes ulici Lodní mlýny ke břehu Vltavy, dočká se zpravidla teprve, až projedou všechna auta.
Je to příznačný paradox. Právě v těchto místech totiž sídlí ministerstvo dopravy, které má na starosti mimo jiné i bezpečnost chodců. "Překonat tento přechod bývá opravdu problematické. Sám s tím mám negativní zkušenosti, když jdu do práce pěšky," potvrzuje mluvčí resortu Karel Hanzelka.
TAKÉ ČTĚTE: Unikátní mapa: podívejte se, kde Češi havarují
Podle něj by situaci vyřešilo pouze, kdyby se na křižovatku umístil semafor. "Zatím se však musíme spokojit s tím, že v místě přechodu často hlídkují policisté," dodává mluvčí.
Dodržování přednosti se nekontroluje
Statistiky bodového hodnocení usvědčují policii, že s trestáním řidičů, kteří na "zebře" neumožní chodcům plynulé přejití vozovky, to strážci zákona nepřehánějí. V průměru totiž za jeden den přistihnou hlídky po celé zemi pouhé dva hříšníky.
"Přitom se stačí rozhlédnout a během minuty uvidíte desítky těchto přestupků. Policejní kontrola na přechodech zkrátka neexistuje," rozčiluje se soudní znalec v oblasti dopravy Petr Pospíšil.
A přidává, že veškeré záznamy o porušení přednosti pro chodce pocházejí ze správních řízení. "Ta zachycená čísla odrážejí počet dopravních nehod, k nimž policie vyjela, aby řešila nějaký střet s chodcem. Rozhodně to není z cílené kontroly," míní Pospíšil.
TAKÉ ČTĚTE: Radar u tovární vlečky vydělává radnici miliony
Proti tomu se však policie ohrazuje. "Dodržování ustanovení o přednosti chodců se pravidelně věnujeme. Jak často se toto bude kontrolovat záleží na velení v regionech, celorepublikové akce totiž nechystáme," uvedla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková.
Výjimkou má být začátek školního roku. Tehdy se uskuteční pravidelná akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne.
Rizika? Souběžná jízda a alkohol
Dopravní experti policii vyčítají, že se schváleně soustředí mnohem více na kontroly dodržování rychlosti než na jiné přestupky proti bezpečnosti provozu. "Nechal jsem si vytáhnout statistiky z Prahy a z nich evidentně vyplývá, že veškeré síly strážníků jdou na kontrolu rychlosti, ze kterých samozřejmě vyberou na pokutách nejvíce," popisuje Pospíšil.
Jenže tím, že strážci zákona chybějí, počet mrtvých chodců v poslední době opět narůstá. V průměru na tuzemských vozovkách zahyne jeden pěší obden. "Za letošní první pololetí to bylo celkem sto deset obětí, o devět více než loni," upozorňuje odborník na silniční problematiku z ministerstva vnitra Jaroslav Hořín.
TAKÉ ČTĚTE: Policie přesouvá síly. Řidiče pokutuje z civilních vozů
Nejčastější příčinou je nedání přednosti při takzvané souběžné jízdě. "Tedy, že vozidlo v jednom pruhu zastaví, to jedoucí ve druhém vás ale smete," vysvětluje Hořín. Navíc varuje, že se zvýšil i počet nehod, které mají na svědomí opilí chodci. "Každý desátý střet jde na vrub právě jim," dodává.
V noci na sobotu 23. srpna zemřel v Chodovské ulici třicetiletý chodec. Při přecházení silnice ho smetlo nákladní auto. Zatím není jasné, kdo nehodu způsobil. Testy neodhalily alkohol v krvi řidiče a policie zatím neví, zda vůbec zabitý muž přecházel na zebře. Kdo je skutečným viníkem, je zatím otázkou.
Řešením podle expertů je větší tolerance jak z řad řidičů, tak od pěších. Zrušit pravidlo, které chodcům dává na přechodech přednost, nedoporučují. "To by byl krok zpátky. Trend v celé Evropě je zvýhodňovat chodce před automobily," uzavírá Hořín.
Foto: Vladimír Křivka, ČTK a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.