Změna systému
Klaus podepsal silniční zákon, 0,3 promile bude bez bodů
12.05.2011 16:15 Původní zpráva
Od srpna čekají řidiče velké změny. Prezident Václav Klaus dnes totiž podepsal novelu silničního zákona, která přináší řadu zásadních novinek. Například se již nebudou udělovat body řidičům, kteří jen mírně překročili povolenou rychlost nebo měli v krvi méně než 0,3 promile alkoholu. Také už budou všude povinné zimní pneumatiky a strážníci nebudou muset upozorňovat značkami na úseky, kde měří rychlost.
Novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích připravili senátoři, minulý týden ji schválila sněmovna a definitivní zelenou nyní dostala podpisem prezidenta. Platit by měla od prvního srpna. Novela především snižuje počet bodovaných přestupků z nynějších třiačtyřiceti na sedmadvacet. Vypouští některé z těch banálních - například porušení povinnosti svítit ve dne -, ale body nedostane ani řidič, kterému policie naměří jen 0,3 promile alkoholu či méně (to odpovídá zhruba jednomu malému pivu). Policie uloží takovému šoférovi pouze peněžitou pokutu.
A řidičům nebudou hrozit body ani v případech, kdy mírně překročí nejvyšší povolenou rychlost. "Není třeba zaznamenávat body u drobných překročení povolené rychlosti. Až při překročení o pět kilometrů za hodinu v obci a o deset mimo obec by řidič dostal kromě peněžité pokuty i body," vysvětloval jeden z tvůrců novely, bývalý senátor Jiří Žák.
Naopak přísnější budou tresty například za řízení vozidla po požití alkoholu nebo návykové látky či jízdu po dálnici v protisměru. Za to řidiči nově dostanou sedm bodů, o jeden více než doposud. A kdyby motorista ohrozil život jiného řidiče riskantním předjížděním, nedostal by již jenom tři, ale rovnou pět bodů.
Strážníci už budou měřit bez varování
Od srpna budou rovněž díky novele moci příslušníci městské a obecní policie měřit rychlost bez varování. V současnosti musejí strážníci vyznačit měřený úsek dopravními značkami, takže řidič ví, kde musí sundat nohu z plynu, aby jej nepřistihli. Nyní už však motoristy nebudou žádné značky na případná měření rychlosti upozorňovat.
Poslanci do novely také zapracovali změnu povinnosti používat zimní pneumatiky. Ty byly doposud povinné jen na úsecích silnic vyznačených speciální dopravní značkou Zimní výbava. Až vejde novela v platnost, budou muset mít řidiči v období od listopadu do dubna obuté zimní gumy všude, kde se dá na silnicích očekávat náledí nebo ujetý sníh. Na jednu stranu tak budou lidé moci dostat pokutu na jakékoli silnici, pokud po ní za náledí pojedou v letních pneumatikách, ovšem když bude už v únoru sucho, nemusejí se pokut bát.
Novela silničního zákona také umožní policii potírat akce, které mohou ohrozit účastníky silničního provozu, tedy nelegální závody. A měla by i napomoci větší průjezdnosti dálnic. Kamiony by totiž podle ní nesměly v pracovních dnech mezi šestou a devátou hodinou ráno a třetí a šestou odpoledne jezdit na dálnicích v levém krajním pruhu, jenž by tak zůstal ve špičce volný pro ostatní vozidla.
Některé z nejzásadnějších změn v novele silničního zákona |
Mírnější tresty za alkohol do 0,3 promile - když si dá řidič před cestou třeba malé pivo a policie mu při kontrole naměří 0,3 promile a méně, už nedostane body, ale pouze peněžitou pokutu. Za více než 0,3 promile se však trest zvyšuje z šesti na sedm bodů. Překročení rychlosti bez bodů - body nedostane řidič ani za mírné překročení povolené rychlosti, tedy pokud jel v obci pouze o pět kilometrů za hodinu rychleji a mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Bodované již také nebude třeba nedodržení povinnosti svítit ve dne. Měření bez varování - strážníci městské a obecní policie už nebudou muset řidiče upozorňovat dopravními značkami, že na daném úseku měří rychlost. Zimní gumy povinné všude - nově budou muset mít řidiči na svém autě zimní gumy na všech silnicích, nejen na vybraných úsecích. Ovšem pouze za nepříznivého počasí. Pokud v daném období policie chytí řidiče s letními gumami, ale silnice bude suchá, pokutu motorista nedostane. Body jen za nejvážnější přestupek - pokud řidič během tří měsíců spáchá více přestupků, zaplatí pokuty za všechny, ale body dostane jen za ten nejvážnější. To by mělo zabránit především tomu, aby profesionální řidiči přišli o průkaz třeba i během jedné policejní kontroly kvůli nastřádání drobnějších provinění. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.