Letadla bez pilotů bojují s požáry i odvezou zraněné
25.03.2010 11:00 Původní zpráva
Letadla bez pilotů by v blízké budoucnosti mohla v České republice pomáhat při požárech, odhalovat úniky radiace nebo zachraňovat zraněné. Letouny řízené na dálku či automaticky používá při práci především česká armáda, ale zajímá se o ně například i policie a hasičský sbor.
"Hasičský záchranný sbor České republiky se možností využití bezpilotních letadel dlouhodobě zabývá. Uplatnit by se mohla při monitorování mimořádných událostí velkého rozsahu a při hlídkové činnosti v rámci systému letecké hasičské služby," potvrdila mluvčí sboru Ivana Svitáková. U policie by zase mohly letouny sloužit třeba ke sledování provozu na silnicích.
K TÉMATU: Jak piloti bezpilotních letadel USA vedou válku
Dokonce se počítá s tím, že by bezpilotní stroje převážely zraněné. Takovou létající sanitku bez řidiče vyvíjí izraelská společnost Urban Aeronautics, ale také český stroj HEROS by měl sloužit při záchranných akcích. "Jde o bezpilotní vrtulníkový systém určený jak pro vojenské, tak i civilní účely," uvedl Petr Grebeníček z královéhradecké firmy Track System, která na projektu pracuje.
Záchranné akce jsou ovšem pouze jedním z možných využití stroje HEROS, provádět by mohl podle jeho tvůrců třeba kontrolu elektrického vedení či ropovodu nebo odhalovat přítomnost nebezpečných chemických látek. "Může jej řídit operátor nebo může letět po naprogramované trase. A je schopen automaticky se vyhýbat překážkám," popisoval výhody stroje Grebeníček.
V civilním letectví se bezpilotní letadla podle odborníků uplatní v široké škále služeb. "Existuje spousta úkolů, pro které by bylo použití klasického velkého letadla nebo vrtulníku s pilotem bylo příliš drahé nebo při kterých by byl ohrožen život posádky," zdůraznil Daniel Hanus, vedoucí Ústavu letecké dopravy Českého vysokého učení technického v Praze.
"Malé bezpilotní letadlo může třeba při sledování požáru ukázat hasičům místa, kam se nedostanou, a při pátráních po ztracených osobách může letět velmi nízko," naznačil některé situace, při nichž by letoun bez pilota mohl hrát významnou roli. Stroje bez lidské posádky by byly ideální také pro zjišťování úniků nebezpečných chemických látek či radiace. "Nemusíte se pak obávat o zdraví pilota," řekl Petr Kuča ze Státního ústavu radiační ochrany.
V civilní sféře se bezpilotní letadla používají již v současnosti, většinou pro letecké snímkování. "My vyrábíme a provozujeme bezpilotní vzducholodě o délce až dvanáct metrů, které jsou řízeny na dálku nebo létají po předdefinovaných trasách. Kromě snímkování slouží také jako reklamní poutače, ale prováděli jsme s nimi třeba i pokusná měření pro přípravu nových systémů šíření internetu," sdělil Petr Mareček z pražské firmy AirshipClub.com.
Většímu rozšíření bezpilotních letounů v nevojenských službách však brání zatím chybějící zákony pro tuto specifickou oblast letectví. "Nyní, pokud chcete létat s takovým strojem, můžete tak učinit pouze se zvláštním povolením Úřadu pro civilní letectví. To je velká komplikace," uvedl Oldřich Gorgol z ministerstva dopravy. Potřebná legislativa teprve vzniká. To je však problém nejen České republiky, ale i dalších států.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.