Počet cestujících na železnici se v prvním pololetí meziročně zvýšil o zhruba 3,5 milionu na 94,3 milionu, v autobusové dopravě se naopak snížil téměř o 6,5 milionu na 167,8 milionu. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Autobusová doprava ztrácí cestující i kvůli opravám dálnice D1.
Půlroční statistiky potvrdily trend posledních let, kdy většině železničních dopravců pravidelně stoupá počet cestujících. Naopak autobusová doprava v posledních letech prožívá spíše propad.
Podle generálního tajemníka sdružení dopravců Česmad Bohemia Vojtěcha Hromíře hrají ve prospěch železniční dopravy především dlouhodobé rekonstrukce dálnic a s nimi spojené uzavírky, zejména pak páteřní D1. Cestující tak kvůli rychlejšímu spojení častěji využívají dálkových linek na železnici, především mezi Prahou a Brnem a mezi Prahou a Ostravou. Za posledních šest let se počet cestujících na kilometr zvýšil na trati Praha-Ostrava o více než 30 procent.
Přechod se podle Hromíře netýká pouze dálkových tras. Další část cestujících z autobusů odvádí hustá železniční doprava v regionech, zejména u velkých měst v čele s Prahou.
Ne všichni cestující, kteří přestali jezdit autobusy, ovšem přesedli do vlaků. Podle Hromíře si část pasažérů může díky zlepšující se ekonomické situaci dovolit častěji jezdit vlastním autem.
Vlakoví dopravci se naopak těší z rozkvětu železnice. Podle nich lákají cestující do vlaků zejména zlepšující se služby, navyšování počtu spojů či zrychlení vlaků na některých trasách. Růst počtu cestujících by navíc podle jejich odhadů měl pokračovat.
V mezinárodní dopravě se dařilo vlakům i autobusům. Podle dopravců je tento trend potvrzením zlepšující se ekonomické situace obyvatel, kteří si mohou dovolit více cestovat.