Motorkářská sezona: experti radí, jak ji přežít
08.08.2008 10:30 Původní zpráva
Řidiči je posměšně označují za dárce orgánů. A přezdívka má své opodstatnění. Motorkáři platí za nejohroženější skupinu šoférů. Následky jejich dopravních nehod jsou nejvážnější. Šanci, že přežijí havárii, mají šestkrát nižší než zbylí účastníci silničního provozu. Dopravní experti proto připravili sérii vzdělávacích kampaní, jež má motocyklisty upozornit na rizika jejich jízdy.
Ta situace se opakuje s železnou pravidelností: slunné počasí letních měsíců vyláká na vozovky každoročně stovky milovníků rychlých strojů na dvou kolech. Jejich vyjížďky však mají často tragický konec.
Že se motorkářská sezona rozjela v posledních dnech naplno, potvrzují i policejní statistiky. Jenom za středu a čtvrtek evidují šest mrtvých a další řadu zraněných motocyklistů.
Přitom ještě v polovině roku to vypadalo, že se tuzemští motorkáři konečně umoudřili. Ve srovnání s předchozím rokem klesl počet obětí v jejich skupině o sedm. Jenže s nástupem prázdnin se vrátila nelichotivá bilance z loňského roku. Už v červnu přišlo o život 16 řidičů motocyklů a výsledky z července a srpna mají být znatelně horší.
Loni 115 obětí. Letos možná ještě více
Loni se účet motorkářských výletů, z nichž nebylo návratu, zastavil na metě 115 obětí. Na jakém čísle skončí letos, si policisté zatím netroufají odhadnout. "Vždy to závisí na klimatických podmínkách a řadě dalších faktorů. Je ale na čase negativní trend zvrátit," myslí si Josef Tesařík z Policejního prezidia.
Odborníci na dopravní bezpečnost z ministerstva dopravy proto připravili sérii spotů, jež se zaměřují na motocyklisty. Zejména je mají upozornit na největší rizika jejich vyjížděk.
Jedním z nich je například přehlédnutí odbočujícího auta, na což koncem července doplatil i bubeník skupiny Chinaski Pavel Grohman. Na výjezdu z Vamberka přehlédl odbočující vůz a po střetu s ním narazil do stromu. Následkům havárie na místě podlehl.
VÍCE ČTĚTE: Bubeník kapely Chinaski nepřežil srážku s autem
Dalšími typickými nešvary jsou rychlá a riskantní jízda či nebezpečné předjíždění. Právě tyto situace stojí za drtivou většinou dopravních nehod motocyklistů.
Umravnit motorkáře se proto pokouší kampaň Z kola na moto. Profesionální jezdci v ní radí, jak se na vozovce správně chovat v sedle motocyklu a na co si dát největší pozor.
"Vážné nebezpečí představují zejména takzvané mrtvé úhly. Tedy místo, odkud vás řidič nezaznamená ani v jednom ze zrcátek. Pokud se v té chvíli rozhodnete předjíždět, může to skončit tragicky," poučuje mnohonásobný mistr České republiky v trialu Mirek Lisý.
Pozor na mrtvé úhly či zrychlení
Na ministerstvu dopravy se problematice motorkářů věnuje oddělení na bezpečnost silničního provozu Besip. "Snažíme se intenzivní osvětou ovlivnit jejich chování tak, aby nebyli rizikem pro sebe ani ostatní účastníky provozu," nastiňuje vedoucí skupiny Zuzana Ambrožová.
Se svými spolupracovníky se v posledních dvou letech zaměřila speciálně na milovníky rychlých strojů. Výsledkem je série spotů, v nichž jsou instruktážně rozebrány nejčastější případy, při nichž dochází ke smrtelným nehodám motorkářů.
Důvody tragických nehod jsou stále tytéž. "Nejčastěji rychlá jízda a náraz do pevné překážky. Řadu střetů však zaviní i řidiči osobních vozidel. Musíme si zkrátka zvyknout, že účastníky silničního provozu nejsou jen auta," varuje šéf dopravní policie Martin Červíček, sám vášnivý jezdec na motorce.
Dalším rizikovým faktorem je zrychlení motocyklu. Na silném stroji je možné dosáhnout padesátikilometrové rychlosti třeba i za vteřinu, s čímž šoféři za volantem osobních aut často nepočítají.
"Při odhadech vzdáleností a kalkulování jízdy vycházejí z rychlostí, které znají. Když ve zpětném zrcátku vidí vzdálenou tečku, očekávají, že se bude přibližovat standardní rychlostí. Než si uvědomí, že je to několikrát rychleji, nastává krizová situace," popisuje Ambrožová.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.