Nové řízení drah
Na českých železnicích nastává soumrak výpravčích
27.03.2013 07:05
Česká železnice přijde o jeden ze svých symbolů. V příštích letech totiž prakticky zanikne povolání výpravčího. Místo svérázných postav v červených čepicích a s plácačkou v ruce budou provoz na hlavních tratích řídit dispečeři ze dvou centrálních velínů v Praze a Přerově.
Bodrý čtyřicátník Petr Bežo řídí provoz v domovské stanici Zadní Třebaň už šest let. Povolání výpravčího dělá let jedenáct a na dráze slouží už čtyřiadvacátým rokem. Svou práci dělá s láskou, ale otázka je, jak dlouho ještě. Jeho stanice na hlavní trati z Prahy do Plzně je totiž jedna z prvních, kde se bude provoz řídit centrálně a služby zkušeného výpravčího tak už nebudou potřeba. "Právě na velkých koridorových tratích bude ta profese opravdu výrazně omezena a bude to řídit dispečer z jednoho místa," popisuje razantní změnu mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.
Místo čtyř tisíc výpravčích jen maximálně několik stovek
Dálkově řízeny budou všechny hlavní tratě v republice. Ty v Česku se budou ovládat z plánovaného centrálního dispečinku v Praze, moravské pak z už fungujícího velínu v Přerově. Právě z Přerova je už nyní řízen hlavní železniční tah podél řeky Moravy přes Otrokovice, Staré Město a Hodonín do Břeclavi. Po tomto svedení řízení dopravy pouze do dvou míst zastane práci více než čtyř tisíc českých výpravčích jen několik desítek či stovek dispečerů. "Ten počet výpravčích se skutečně velmi omezí, ale neznamená to, že bychom chystali nějaké masivní propouštění. Celý proces bude trvat ještě několik let a tak očekáváme, že část výpravčí mezi tím přejde na jinou práci a část odejde do důchodu," říká Ptačinský.
Jinou prací myslí mluvčí především řízení provozu v centrálním velínu. Výpravčí by zkrátka svlékli uniformu, odložili výpravku a usedli za počítač v moderním dispečinku. Jejich práce se tím změní k nepoznání. Zatímco nyní musí Bežou při nastavení cesty vlaku svou stanicí točit klikou na starém stroji, přepnout několik uzávěrů nebo zvedat páky od výhybek, v dispečinku na stejnou práci stačí jen kliknout myší. Kouzlo železnice se ale ve velíně značně ztrácí, což je podle jejich milovníků škoda. "Když nyní člověk přijede do Prahy do Plzně do velkých stanic, očekává, že přijde výpravčí s výpravkou, hlavně malé děti se na to těší. Je to pro ně takové kouzlo. To se teď ztratí," zoufá si Bežo.
Dráhy budou bezpečnější, ale hůře se vypořádají s nehodami
Podle železničních správců se sice jakési kouzlo vytratí, ale nové centrální řízení přinese celkové zlepšení cestování na dráze. A to hlavně co se týče bezpečnosti. Dispečer bude mít totiž lepší přehled o celé trase a dva protijedoucí vlaky odhalí daleko snáze než výpravčí. Slabinou modernizace budou naopak jakékoli mimořádnosti a nehody. Pokud k nějakému incidentu dojde, provoz se bude muset řídit opět mechanicky jako nyní. Jelikož ale ve stanicích nebudou výpravčí, na místo budou muset být povolány speciální čety a jakýsi pohotovostní výpravčí. Doprava se tím ale může značně zpomalit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.