Logika naruby
Na kolejích přibývá mrtvých, správci i tak ruší preventivní oddělení
03.07.2012 06:20
V době, kdy pod koly vlaků umírá stále více pěších, zrušila Správa železniční dopravní cesty své oddělení prevence a ztrát. Bez náhrady tedy vyhodila lidi, kteří vyhledávají nejrizikovější místa na dráze, kde často umírají lidé, a společně s policií a obcemi pak neukázněné chodce pokutují. Právě starostové zrušení oddělení tvrdě kritizují.
Třinec čeká koncem srpna zásadní změna. Rychlíky, které tu po hlavním koridoru projíždějí přímo středem města, výrazně zrychlí. Z nynějších maximálně osmdesáti kilometrů za hodinu tu budou smět nově jezdit až stošedesátkou. Starostka města Věra Palkovská se tak před dvěma měsíci spojila s preventivním oddělením SŽDC a začala připravovat nutnou osvětu.
"Oslovila jsem Správu železničních cest, aby nám její preventivní pracovníci pomohli. Obáváme se totiž toho, že až tu začnou vlaky jezdit až 160kilometrovou rychlostí, mohou nastat až smrtelná nebezpečí. Dráha vede středem města a zdejší lidé jsou zvyklí z minulosti přecházet koleje na nejrůznějších místech. Bojíme se zejména o děti ze škol poblíž trati," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ starostka Třince.
S preventivními pracovníky SŽDC tak už připravila sérii besed ve zmíněných školách, kde se měl promítat i speciální film. Teď však nejsou jisté ani debaty, ani film. Těsně předtím, než se rozsáhlá třinecká osvěta rozjela, skončili klíčoví spojenci ze SŽDC na dlažbě. Vedení společnosti preventivní oddělení na konci června bez náhrady rozpustilo.
"Vůbec to nechápu, proč něco takového ruší. Vždyť nehod na železnici stále přibývá. Je to podle mě velmi nerozumná věc," míní Palkovská, která se nyní ocitla ve slepé uličce. Osvětu sama dělat nechce, ale současně vůbec netuší, na koho se má nyní v SŽDC obrátit, aby jí s organizací besed pomohl.
Mažou stopy?
Železniční správa zrušení oddělení komentuje jen velmi stroze. "Celou problematiku nepodceňujeme. Jednalo se o nezbytný krok v souvislosti s nástupem nového vedení. Nebyli jsme přesvědčeni o tom, že na tuto činnost musí existovat samostatné oddělení," sdělil TÝDNU.CZ mluvčí SŽDC Pavel Halla. Problém je v tom, že nejde o prostou organizační změnu. SŽDC zkrátka vyhodila všech zhruba sedm zaměstnanců, kteří se prevencí zabývali. Vše vypadá jako prosté politikaření, kdy nové vedení firmy maže stopy, které zanechalo to předchozí. Oddělení prevence a ztrát totiž zhruba před rokem založil bývalý šéf firmy Pavel Habarta.
Zrušení preventivního úseku nedává smysl ani při pohledu na statistiky nehodovosti na železnici. Počet lidí, které na kolejích usmrtil vlak, totiž rok od roku roste. Zatímco v roce 2009 bylo na kolejích mimo stanice a přejezdy usmrceno 176 lidí, v roce 2010 už 189 a loni dokonce 222 lidí. Během letošního půl roku na takzvaných šedých úsecích tratí, tedy tam, kde by se chodci vůbec neměli vyskytovat, zemřelo už 98 lidí.
A nejde jen o nehody. Zrušené oddělení se snažilo řešit i další rozmáhající se fenomén - krádeže na železnici. Preventivci vytipovávali riziková místa a společně s policií dělali zátahy na zloděje. Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí zase pročesávali sběrny surovin a hledali kradený drážní materiál. I tady by se mohlo jejich škrtnutí projevit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.