Podle mluvčí ministerstva Karla Hanzelky způsobilo největší škody vydatné sněžení spojené s mrazy, silnicím rovněž nesvědčí vyšší spotřeba chemických posypů. "Tyto skutečnosti měly dopad především na tvorbu výtluků, rozpadu krytu, deformace podloží, tvorbu mrazových trhlin," uvedl mluvčí.
PSALI JSME: Silničářům dochází posypová sůl, dokoupit nejde
Letošní zima bude silničáře stát čtyři miliardy korun
Na celoroční opravy státních silnic tak chybí 3,75 miliardy. Náměstek ředitele fondu dopravy Tomáš Čoček přitom odhaduje, že podobná suma bude chybět krajům, kterým patří silnice druhé a třetí třídy. Přesná čísla dosud fond od všech krajů nemá.
Prodražuje se rovněž zimní údržba. Ředitelství silnic a dálnic, které platí údržbu dálnic a rychlostních silnic, spotřebovalo zatím o 390 milionů korun více oproti plánům. Jak uvedla Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic, nedostatek soli zatím nehrozí a dálnice se stále sypou v celé šířce.
Škody nesčítají jen silničáři, ale také železničáři. Zimní údržba stojí zatím o 265 milionů navíc oproti rozpočtu, odhady nákladů na pozimní údržbu se zvýšily o 165 milionů. Na dráze tkví hlavní problémy v lomech kolejnic, závadách trakčního vedení nebo zničených přejezdech.
Celkově se vyčíslené dodatečné náklady na opravy a údržbu dopravních sítí v majetku státu blíží pěti miliardám. Ministerstvo doufá, že by v pondělí se souhlasem vlády mohlo získat alespoň 2,25 miliardy, včetně 750 milionů pro kraje. Necelé dvě miliardy by měly připlout na ministerstvo z privatizačních příjmů ministerstva financí.
ČTĚTE TAKÉ: Alkohol za volantem zabíjí méně. Řidiči jsou opatrnější
"Co se týče toho zbytku, tak se některé opravy holt neudělají. Ovšem pokud se to neopraví a další zima bude zase špatná, tak to bude stát daleko více," uvedl Čoček. Dodal, že fond dopravy se bude snažit převést část prostředků na opravy z nějaké stavby, pokud to bude možné.
Foto: archiv Týdne, Jan Schejbal