Místo mýta
Návratem k dálničním známkám přijde Česko o miliardy
10.01.2015 15:00 Původní zpráva
Konec mýta a návrat k papírovým dálničním známkám i pro kamiony a autobusy, jak to připustil nový ministr dopravy Dan Ťok (ANO), přijde Česko draho. Ztráty budou miliardové, tvrdí společnost Kapsch.
Mýto na českých dálnicích a vybraných silnicích I. tříd čeká revoluce. Za dva roky se zásadním způsobem změní správa celého systému. Mimo jiné to znamená, že známé "mýtné" krabičky, které mají řidiči na palubních deskách, bude moci poskytovat více dodavatelů, podobně jako je tomu v případě mobilních operátorů.
Stát na tom může vydělat. Odborníci předpokládají, že změny podstatně sníží provozní náklady mýtného systému. Ty nyní spolknou až pětinu z vybraných více než osmi a půl miliardy korun. Jenže příprava na přechod do nového systému je pořád víceméně v bodě nula, a tak hrozí, že Česko spíše prodělá, celkem několik miliard. Za téměř rok ve funkci se zadáním nepohnul už odvolaný ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Situaci má teď zachránit nový Babišův kůň Dan Ťok.
Jenže čas se krátí a Ťok už po pár týdnech ve funkci připustil, že to ani jeho tým do začátku roku 2017 nemusí stihnout. Oznámil, že už má připravenou i náhradní variantu, totiž návrat k dálničním známkám. "Chystáme i plán B. Kdyby se to nestihlo, vydáme znovu dálniční známky pro kamiony," uvedl v Otázkách Václava Moravce ministr dopravy Dan Ťok.
Přechodu na "nové" mýto od roku 2017 se ovšem lze podle uznávaného experta Petra Moose z dopravní fakulty ČVUT jen těžko vyhnout. Vláda se totiž k tomu zavázala Bruselu a uložila ministrovi dopravy přichystat se na vstup do evropského mýtného systému právě po roce 2016, kdy společnosti Kapsch vyprší smlouva na provoz dosavadního mýta. Vláda by tedy nejprve musela Bruselu vysvětlit, proč se Česko od roku 2017 nezapojí do evropského mýtného systému.
"U nás se o novém mýtu hovoří dva až tři roky, ale stále se nic neděje, protože se mění ministři a vyhazují se lidé, kteří tomu rozumějí," konstatoval Moos.
Pokud Ťok skutečně výběrové řízení nestihne a vrátí se k dálničním nálepkám, přijde stát podle odhadu ředitele společnosti Kapsch Karla Feixe až o osm miliard korun, které by následně chyběly Fondu dopravní infrastruktury třeba na stavbu nových dálnic. Výnos z dálničních známek totiž nemůže plně nahradit takzvané výkonové zpoplatnění vybraných silnic.
* Jak dále komentuje vzniklou situaci společnost Kapsch a ministerstvo dopravy?
* Co by musel udělat stát se stovkami tisíc mýtných krabiček, které řidiči vozí v kabině kamionů?
* A co dál s mýtnými branami, které vyšly stát na miliardy korun?
* Už má ministerstvo dopravy vyčísleno, kolik by dálniční známky pro náklaďáky stály?
Odpovědi na tyto otázky se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 12. ledna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.