Karta Pražana
Pirát: Politici zbytečně lidem vnucovali opencard
01.03.2015 06:05 Rozhovor
Vyměnit jednoho monopolního dodavatele za jiného je nepřijatelné řešení, říká Jakub Michálek (Piráti), zastupitel hlavního města a jeden z vyjednavačů za město v kauze opencard s firmou EMS. Podle Michálka by Praha měla nabízet široký výběr možností, ne diktovat jednu městskou kartu.
Jaký máte názor na dosavadní činnost společnosti Operátor Opencard? Od svého vzniku utratila téměř 20 milionů korun. Mělo to smysl, když si přes její existenci například dopravní podnik dál řeší svou agendu spojenou s kartou a město si zadalo audit na zhodnocení projektu Opencard u Nexie? Nebyly to vyhozené peníze?
Založení společnosti bylo podle mého názoru předčasné. Společnost byla založena pod tlakem. Nicméně podle dohod s městem vydává karty, a tedy převzala část agendy dříve zajišťované externě, tedy peníze šly na provozní náklady. Předání celé agendy související s opencard však řadu měsíců vázlo a až teprve po našich urgencích obdržela společnost potřebné přístupové klíče. Systém dopravního podniku je oddělen z důvodu ochrany osobních údajů, a tedy nemá smysl požadovat, aby dopravní podnik přenesl své údaje do Operátora. Existence samostatné společnosti však není nezbytná. Záleží na politickém rozhodnutí, zda bude zajišťovat městskou kartu interně, ať už takto, nebo prostřednictvím dopravního podniku, anebo nechá systém provozovat externí dodavatele, aniž by se na nich stalo závislým. Já osobně bych se klonil k tomu, aby věc měla na starosti jen jedna městská společnost.
Operátor Opencard připravoval přechod na Plzeňskou kartu, jaký na řešení navrhované Hudečkovou radou máte názor?
Mluvíme o projektu za desítky milionů. Podle mého názoru je pro případ nového řešení nutné definovat nejprve jeho parametry a následně vypsat otevřenou soutěž. V tomto případě se bohužel postupovalo opačně s předem vybranými dodavateli, tedy dům se stavěl od střechy. Městu se podařilo situaci stabilizovat, má záložní papírové průkazky i předběžné opatření na servisní služby. Není důvod, proč by mělo eliminovat otevřené výběrové řízení a vystavovat se hrozbě pokut od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Tak jak to bylo naplánované, to by pro Prahu znamenalo výměnu systému za systém, aniž by to mohla kontrolovat. Nevadilo by vám řešení systém za systém?
Pokud se bude zavádět nový systém, musíme se poučit z předchozích chyb a vyhnout se závislosti na jednom dodavateli. To si uvědomují všichni, kdo hledají budoucí řešení dopravního odbavení v pražské MHD. Varianta, že by Praha pouze vyměnila jednoho monopolního dodavatele za jiný monopol, je z mého pohledu vyloučená. Řešení musí být nastaveno jako multikanálové, tedy aby si každý mohl zvolit, co mu vyhovuje. Jiné potřeby bude mít turista na víkendové návštěvě Prahy, který by mohl platit svojí kreditkou, a jiné seniorka jezdící zadarmo, které stačí jedna průkazka bez nutnosti výměny.
Je Plzeňská karta srovnatelná s opencard, například je dostatečně bezpečná? Naopak, je opencard dostatečně kompatibilní s jinými systémy?
Necítím se být expertem na bezpečnost, nicméně myslím, že opencard je lépe zabezpečená než Plzeňská karta. Bohužel opencard je uzavřený systém a není propojen s jinými systémy dopravního odbavení, například Českých drah.
Měla by Praha přitlačit ke zdi EMS a koupit za přijatelnou cenu práva na opencard?
To je řešení, které Piráti navrhovali ve volebním programu. Praha o to společnost EMS opakovaně žádala, nicméně společnost EMS to odmítla. Nezbývá tedy než hledat jiné varianty.
Nebo by bylo výhodnější postavit nový systém a rozloučit se s EMS úplně a zaplatit dluhy, které především minulé vedení města nasekalo a s kterými současné vedení zatím nic moc nedělá?
Ohledně dluhů minulého vedení jsme začali jednání se společností EMS a na základě dohody jsme zadali znalecké posudky na cenu služeb, které společnost EMS poskytovala. Podle vyjádření právních expertů jsou možnosti narovnání velice úzké, ale pokud nám tuto variantu doporučí jako levnější pro Prahu, tak bychom ji měli zvážit. Jinak by musel o výši dluhů rozhodnout soud. Co se týče výhodnosti varianty nového systému, jde o odbornou kalkulaci, kterou zpracovává auditorská společnost Nexia. Bez tohoto vyjádření by bylo politické prohlášení neopodstatněnou spekulací. Pokud k přechodu dojde, určitě se to okamžitě nedotkne cestujících.
Kde vidíte jádro problému kolem opencard, že už pět let nikdo nebyl ochotný ani schopný to vyřešit?
Naprosto špatně postavené licenční podmínky a závislost Prahy na jediném dodavateli. Místo toho, aby politici tento problém řešili, tak si odstřihli ústupové cesty, například zrušili papírové kupony pro občanské jízdné a donutili děti a seniory ke koupi opencard, což bylo zcela zbytečné. Místo legálního řešení vypisovali politici nezákonná výběrová řízení, třeba licence se kupovaly až po tom, co se karty používaly. Nám se podařilo, že Praha poprvé po dlouhé době v projektu Opencard neporuší žádné licenční smlouvy a máme předběžné opatření soudu, které je právním titulem pro pokračování údržby systému ze strany EMS.
Jaké vyhlídky má opencard a nebude současné vedení města další, které si na červeném zázraku vyláme zuby? Více o opencard čtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 2. března 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.