Pozor na přejezdy! Nesmí se sypat, řidiče překvapí náledí

Domácí
7. 1. 2011 18:00
Nedávat pozor při jízdě přes přejezd se nevyplácí. A v zimě už vůbec ne (ilustrační foto).
Nedávat pozor při jízdě přes přejezd se nevyplácí. A v zimě už vůbec ne (ilustrační foto).

Ani sůl, ani hrubší štěrk nemohou silničáři použít na sníh či náledí na přejezdech. Posyp by totiž mohl poškodit zabezpečovací zařízení i samotnou trať. A řidiče by proto mohlo za nynějšího počasí na přejezdu ošklivě překvapit náledí. Statistiky za minulý rok dokládají, že motoristé při přejíždění železničních tratí stále častěji riskují, což by se jim teď ale rozhodně nevyplatilo.

Pokud silnici pokryje sníh nebo náledí, silničáři ji posypou solí či štěrkem. Jenže řidiče, který se na to spoléhá, potom může hodně překvapit, že v místě křížení silnice s železniční tratí takový posyp chybí. "Ošetření železničních přejezdů v zimním období je samozřejmě komplikovanější než péče o zbylé úseky silnic," potvrdil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

"Železniční přejezdy se nesmí solit, a to z několika důvodů. Jedním z nich je, aby nedošlo ke změně funkce zabezpečovacího zařízení. Mohlo by třeba signalizovat vlak v době, kdy by žádný nejel," naznačil. A solení přejezdu by dokonce mohlo narušit stavbu tratě. "Co se týče posypu pevnými materiály, tak v určitých situacích jiná možnost údržby neexistuje, ale měly by být použity jemnější směsi posypových materiálů," zdůraznil Drápal.

Náledí už začalo působit problémy a mělo by se objevovat v několika následujících dnech (ilustrační foto).Na to by měli všichni řidiči myslet v následujících dnech, kdy sice budou sníh a led nejdříve na slunci tát, ale v noci voda znovu zmrzne a ještě ráno se budou teploty držet pod nulou. Český hydrometeorologický ústav proto důrazně varuje, že se místy bude tvořit náledí. Již nyní jsou v některých regionech s ledovkou problémy a dochází k dopravním nehodám. Meteorologové zatím předpokládají vznik náledí v pátek, sobotu, neděli a pondělí, během noci a v ranních hodinách. Ale i v dalších dnech příštího týdne budou teploty stoupat nad nulu a zase klesat pod bod mrazu, takže náledí bude zřejmě hrozit i pak.

"Povinností řidiče však je přizpůsobit jízdu stavu vozovky a zároveň se před železničním přejezdem přesvědčit, zda může bezpečně přejet. Při kombinaci těchto dvou faktorů by se ani v tomto počasí nemělo stát, že by řidič na přejezd vjel a zůstal tam kvůli náledí stát," míní mluvčí Drážní inspekce.

Jenže statistiky nehod na přejezdech za minulý rok ukazují, že motoristé při přejíždění železničních tratí stále častěji riskují. Počet srážek s vlakem na přejezdech loni vzrostl oproti předcházejícímu roku o pětinu, počet mrtvých o čtvrtinu, a množství zraněných dokonce o padesát procent. Loni došlo na přejezdech ke 275 střetům auta, cyklisty nebo chodce s vlakem a zemřelo při nich sedmačtyřicet lidí.

A v drtivé většině těchto případů mohlo zachránit zdraví a životy to, kdyby se lidé přecházející nebo přejíždějící trať chovali opatrněji a zodpovědněji. "Drážní inspekce šetří pouze tři mimořádné události z roku 2010, při nichž může být příčina nehody nebo spoluúčast i na straně železnice," podotkl mluvčí inspekce.

Autor: Michal VernerFoto: ČTK , Drážní inspekce

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ