Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě
03.03.2010 12:15 Původní zpráva Aktualizováno 03.03. 14:51
Zástupci odborových svazů v dopravě rozhodli, že čtvrteční stávku v dopravě zruší. Přestože nemají jistotu, že novela zákona o zaměstnaneckých benefitech projde Senátem. Odboráři žádný nový termín stávky nestanovili. Podle nich teď záleží na tom, jak bude probíhat další projednávání novely.
Radikální obrat v postoji i zdůvodnili odboráři tím, že chtějí nechat pracovat parlament. "Koalice dopravních odborových svazů vyzývá všechny účastníky legislativního procesu k jeho dokončení, tedy ke schválení novely zákona o DPH," stojí ve společném prohlášení odborářů. "Odboráři žádný nový termín stávky nestanovili. Záleží na tom, jak bude probíhat další projednávání novely," doplnil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
Benefit není výhoda
Rozhodnutí odborářů o zrušení ohlášené stávky bylo jednotné. "Budeme dál bedlivě sledovat vývoj legislativního procesu. Očekáváme, že bez dalších rušivých vlivů proběhne až do konce," dodal Pejša. Po včerejším úspěchu v Poslanecké sněmovně, která nakonec odhlasovala novelu zákona o DPH týkajícího se zdanění zaměstnaneckých benefitů, se jí bude v pátek zabývat Senát.
"Už máme informace, že případné nepřijetí novely zákona bude mít ve velkých firmách dopad v rámci desítek milionů během roku. A to je skutečně závažné zatížení zaměstnanců. Ale to neznamená, že by ty benefity byly dražší, ony by nebyly žádné," řekl Luboš Pomajbík, předseda Odborového svazu dopravy. Pomajbík vzápětí odmítl označení "výhody" pro zaměstnanecké benefity. "Jedná se i o teplé stravování zaměstnanců ve školství, zdravotnictví a dalších odvětvích. Je velice tendenční to zjednodušovat pouze na zaměstnance v dopravě," vysvětlil.
Veto neveto, spoléháme na poslance
Odboráři couvnuli i přesto, že v úterý narazili u prezidenta Václava Klause. Ten totiž předem odmítl novou úpravu podepsat. "Je to jeho názor. My si myslíme, že odboráři v rámci prosazování zájmů svých členů mají právo na stávku. My jednáme naprosto v souladu s ústavou," reagovali odboráři na Klause. Stávku již dříve označili čelní představitelé ODS za vydírání.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci vyslyšeli odbory. Stávka přesto hrozí dál
Odboráři zesilují hrozby, chystají sérii stávek
Stejně negativně jako Klaus se ovšem k zákonu staví i většina Senátu, který ovládá ODS společně s TOP 09 (dalším kritikem stávky). Pokud novela nezíská podporu v Senátu, potřebují ČSSD a KSČM najít ve sněmovně 101 hlasů, aby horní komoru přehlasovaly. Ty by jim zrušení stávky mohlo zajistit, protože lidovci avizovali, že pokud odbory zruší stávku, své hlasy novele dají.
Prohlášení KDU-ČSL však podle odborářů v jejich rozhodnutí nehrálo roli. "Pokud na zítřejším jednání Senátu nebude zákon schválen, budeme usilovat o přehlasování Senátu," nechali se slyšet odboráři.
Sraz dopraváků
V Domě odborových svazů na pražském náměstí W. Churchilla jednali odboráři z Odborového svazu železničářů (OSŽ) a dalších odborových svazů na železnici, včetně Federace strojvůdců a dalších menších organizacích. "Je jich celkem osm," upřesnil předseda OSŽ Jaroslav Pejša.
Vedle odborářů ze železnice se setkání zúčastnili také "autobusáci" - Odborový svaz dopravy a pracovníci dopravy silničního hospodářství a opravárenství. "Dále několik odborových svazů, které působí v Dopravním podniku hlavního města Prahy, například Odborový svaz pracovníků elektrických drah a autobusové dopravy a Asociace samostatných odborů. Celkem jich je asi osmnáct," vypočítal Pejša.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.