Autoškoly odmítají brát do svých kursů zájemce o řidičák na motocykl. Ministerstvo dopravy totiž změnilo pravidla závěrečných zkoušek a školy se obávají, že se žáci zraní. Odškodné by prý pak musely hradit ony.
Začínající motorkáři neumějí řídit, protože v autoškole jezdí po celou dobu v tandemu s instruktorem. Sami si sednou na motorku až s řidičákem v ruce, aniž by ji skutečně uměli ovládat. Česko je kvůli tomuto zastaralému modelu dlouhodobě kritizováno. V Evropě jsme za exoty.
Ministerstvo dopravy se proto rozhodlo konat. V novele zákona o způsobilosti k řízení motorových vozidel a souvisejících vyhlášek budoucím řidičům přikazuje samostatnost. U závěrečné zkoušky budou muset jet na motocyklu bez instruktora i zkušebního komisaře. A to nejprve na cvičišti, poté v ostrém provozu. Komisař i s instruktorem pojedou v autě za nimi. "Je to naprosto samostatná jízda, která vyžaduje základní znalosti ovládání vozidla, zásady bezpečné jízdy, které se značně liší od čtyřkolových vozidel, včetně fyzikálních zákonitostí," říká mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.
Proti novince protestují autoškoly. Nemají prý totiž možnost ovlivnit, kdy člověka ke zkoušce pustí. Poté, co si odjezdí povinných třináct hodin, o tom rozhodují sami žáci. A to i tehdy, když nic neumějí. "Za třináct hodin naučíme jezdit jen někoho, kdo už na motorce seděl a řídil ji," říká šéf Asociace autoškol Ondřej Horázný. Když doposud budoucí motorkář při zkoušce udělá fatální chybu, zachrání to zkušební komisař, který s ním jede, a řidičák mu pak nedá.
* Proč ministerstvo ke změně přistoupilo?
* Proč autoškoly také protestují?
* Co na to říkají samotní motorkáři?
* Odkdy nový typ zkoušek začne?
* A jak bude budoucí motorkář při závěrečných zkouškách na silnici označený?
Odpovědi na tyto otázky naleznete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 14. března.