Most v Praze na Vltavské, který podle Technické správy komunikací (TSK) bude nutné zbourat, nemá podobnou konstrukci jako Trojská lávka, která se zřítila loni v prosinci. Ve středu informaci sdělil autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku staveb Václav Losík. Popřel tak ranní tvrzení TSK.
"Nejedná se o podobnou konstrukci jako u Trojské lávky. Konstrukce se výrazně odlišuje, na Vltavské se jedná o ohýbané předpjaté nosníky. Na Trojské lávce se jedná o takzvaný předpjatý pás. To je druh lanové konstrukce, která je ztužena vloženými segmenty mostovky, které jsou předpjaty, a tak je zvýšena tuhost," uvedl Losík.
Most v Praze na Vltavské je od půlnoci kvůli havarijnímu stavu uzavřen a podle TSK ho bude nutné zbourat. Společně s ním TSK zbourá i paralelní most, po kterém vede komunikace Bubenská v opačném směru. Správa komunikací už vybrala firmu, která v následujícím týdnu uzavřený most podepře, aby se mohl otevřít dopravě. Zároveň začne pracovat na projektu zbourání a stavby nových mostů, což nějakou dobu potrvá.
Statici obecně uvádějí, že životnost mostů je projektována na 100 let. "Hlavní příčinou toho, že se do problémů dostávají dříve, než by měly, jsou nedostatečná údržba, způsob konstrukčního řešení návrhu detailů a eventuální chyby v jejich následném provedení," doplnil Losík.
K tomu, jestli je v případě mostu na Vltavské nutné bourání, se nechce vyjadřovat. "Bez podrobnějšího prostudování podkladů a dokumentace to nelze," podotkl Losík.
Mostů, které mají podobnou konstrukci jako ten na Vltavské, je podle něj v Praze několik desítek. "Pohybujeme se v řádu vysokých desítek kusů. Jedná se o zcela standardní konstrukční řešení mostních konstrukcí staveb dálničního typu pro větší rozpětí jednotlivých mostních polí," uvedl dále Losík. Jako příklady jmenoval Radotínský most, Barrandovský most, zakončení Strakonické nebo zakončení Novopacké ulice.
Připravuje se diagnostika všech pražských mostů
Některé efekty, jako například vznik a rozvoj trhlin od smršťování betonu, lze podle něj pouze velmi obtížně odhadovat a jejich vzniku zabránit. "Vznik a rozvoj trhlin na betonových konstrukcích je jejich přirozeným a běžným projevem a není na závadu. Mostní konstrukce se realizují jako předpjaté tak, aby v nich byl stále tlak, aby se vzniku trhlin předešlo, protože trhliny vznikají v tažených oblastech konstrukce. Po vzniku trhlin záleží na údržbě konstrukce, aby se omezil jejich další rozvoj, popřípadě vnik korozivních médií do trhliny," dodal Losík.
Na zhoršení stavu mostu nad stanicí metra Vltavská v úterý v podvečer upozornila technickou správu společnost, která dělala jeho diagnostiku. TSK poté musela z bezpečnostních důvodů uzavřít část komunikace Bubenská navazující na magistrálu ve směru z centra na Výstaviště, která po mostě vede. Provoz je uzavřen i pod konstrukcí, takže nejedou tramvaje na Vltavské. Provizorní podepření mostu zabere nejméně týden, poté se provoz na mostě i pod ním obnoví.
Problémy se stavem mostů se v Praze řeší dlouhodobě. TSK nyní provádí diagnostiku například Hlávkova mostu nebo mostu Legií, které jsou ve špatném stavu. Připravuje se rovněž diagnostika Lanového mostu na Jižní spojce mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. Špatně je na tom také Libeňský most, který se musel začátkem roku dočasně uzavřít pro auta i tramvaje. Město zatím nerozhodlo o tom, jestli konstrukci opraví, nebo postaví nový. Rekonstrukci potřebuje také Palackého most z Palackého náměstí na Smíchov a řada dalších mostních konstrukcí.