Sdružení českých taxikářů (SČT) požaduje, aby alternativní přepravci Uber a Taxify přerušili v Česku provoz svých aplikací, než zde budou jejich řidiči splňovat požadavky zákona. Sdružení tak reagovalo na výsledky schůzky zástupců Uberu s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Uber na ní podle Babiše slíbil, že v Česku okamžitě zažádá o živnostenský list a řidiči firmy budu mít licenci jako taxikáři. Sdělil to předseda sdružení Petr Polišenský. V neděli se podle něj sejde členský výbor sdružení. Zvažuje další protesty.
Alternativní přepravce považují taxikáři za nekalou konkurenci. Řidiči těchto služeb podle nich nedodržují zákon, protože nemají například taxametr ani označené vozidlo. V uplynulých týdnech kvůli tomu taxikáři uspořádali několik protestů, při kterých blokovali dopravu v Praze. Uber v minulosti argumentoval tím, že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.
Sdružení českých taxikářů upozornilo, že vedle Uberu je třeba jednat také s firmou Taxify. Vadí jim, že řidiči těchto dvou firem budou dále jezdit bez licence, než udělají taxikářské zkoušky. "Smluvní přeprava, kterou hodláte uplatnit, už pět let není v zákoně zakotvena, tedy neexistuje. A dále, zkoušky z místopisu se může účastnit pouze občan ČR," vyjádřili se taxikáři k výsledkům schůzky mezi Babišem a Uberem. Podle taxikářů přitom pro alternativní přepravce jezdí řada cizinců.
Pokud pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prohlásila, že alternativní přepravci v Česku už čtyři roky podnikají nelegálně, měla by podle SČT dát podnět k zahájení trestního stíhání na tyto firmy a její řidiče za nedodržování zákonů a dlouhodobé nedovolené podnikání. "Firma Uber ani po několikátém dotazu nesdělila na jednání, kolik má řidičů, čímž v podstatě potvrdila, že nemá férové úmysly a zájem podílet se konstruktivně na dalším zlegalizování své činnosti," uvedlo sdružení taxikářů.
Uber podle taxikářů nevyužil skulinu v zákoně, ale využil nečinnost úředníků. SČT uvedlo, že nezná konkrétní body ujednání mezi Babišem a Uberem, které se mají zanést do memoranda a podepsat. "Na základě těchto skutečností však požadujeme okamžité přerušení provozu aplikací do doby, než budou firmy Uber a Taxify disponovat legálními přepravci dle zákona," shrnuli.
Zdrženlivá k výsledkům schůzky Babiše se zástupci Uberu je také Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT). Také ona hned ve čtvrtek poukázala na chybějící dohodu s firmou Taxify, protesty v ulicích metropole však zatím AKT nechystá. V pátek asociace vyzvala Krnáčovou, aby magistrát zvýšil kontroly řidičů jezdících pro Uber a Taxify do doby, než společnosti začnou používat licencované taxikáře. Krnáčová ale uvedla, že město už víc kontrol dělat nemůže.