Otázka financí
Vybledlé čáry svádějí řidiče do protisměru. Hrozí tragédie
16.10.2018 08:03
Některé silnice mají podle dopravní policie vodorovné značení vybledlé natolik, že řidiči přejíždějí do protisměru. Právě to je navíc nejčastější příčinou smrtelných dopravních nehod. Jedná se především o bílé čáry a šipky, které řidičům jasně definují, kam na vozovce patří. Informaci uvedl server irozhlas.cz
Značně vybledlé či úplně oježděné je vodorovné značení v liberecké Vítězné ulici. "Není tady vůbec žádné značení. Kolikrát máme svislé značení, kde máme vyznačené jízdní pruhy, ale vodorovná značka, která doplní tu svislou, řidiči řekne: Ano, jedeš doleva a máš se zařadit do levého pruhu. Vodorovná značka ti přesně řekne, kde ten pruh je," vysvětluje dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. Zároveň dodává, že je viditelné značení důležité především pro ty, kteří místo neznají.
Ředitelství silnic a dálnic nicméně tvrdí, že vodorovné značení na dálnicích a silnicích prvních tříd pravidelně opravují. "Používáme barvu, která má záruku dva roky s tím, že vydrží na běžných komunikacích tři až čtyři roky. Potom samozřejmě používáme plast, což je relativně moderní metoda, a má své výhody. Máme na něj záruku tři roky, ovšem máme zkušenost, že někdy vydrží i devět," upřesňuje mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Současně ale dodává, že záleží na tom, jak často řidiči různé čáry a šipky přejíždějí.
Situace si říká o nehodu
Nepřehledná je také silnice mezi Královým Dvorem a Berounem, kde musí řidič udělat takzvanou myšku, aby se nedostal do protisměru. Bez značení to ale nelze poznat. Podle Budského stačí, když šofér cestu nezná nebo prší a je tma. "Tahle situace si pak říká o nehodu," dodává. Značení je na zmíněném úseku silnice vybledlé už delší dobu.
Technická náměstkyně Krajské správy Ludmila Poupětová však namítá, že stav vodorovného značení kontrolují pravidelně a obnova je závislá na rozpočtu. Přednost mají údajně silnice, kde jezdí autobusové linky a ve městech malování přechodů pro chodce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.