Ředitelství vodních cest hodlá zvýšit devět mostů na dolním toku Vltavy, aby se turistické lodě dostaly z Německa až do Prahy. Nejspíše nezvážilo, že uváznou už na Labi na děčínské mělčině.
V Česku jsou tři zvedací mosty. Jeden regulérní u Českých Budějovic, další v Hluboké je spíše lávkou a ten poslední v Kolíně se zvednout vůbec nedá. Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) si evidentně řeklo, že tuto tristní bilanci vylepší, a dalo se do projektu za miliardu, který mírně řečeno budí rozpaky.
Všech devět mostů v hledáčku ŘVC se klene přes dva klíčové plavební kanály na dolní Vltavě. Tedy ten přes pražský trojský a vraňansko-hořínský u Mělníka. Právě na středočeském kanále mají být tři mosty zvedací. Jeden z nich bude navíc českým unikátem - zdvižným mostem železničním. "Důvod je ten, že se nevyplatí zvedat přilehlou trať," řekl pro TÝDEN Jan Bukovský, mluvčí ŘVC. Jenže ono se na dané trati nevyplatí stavět ani zdvižný most, který bude suverénně její nejdražší součástí. Bavíme se totiž o slepé, tři kilometry dlouhé trati z Vraňan do Lužce, kde projede devět vlaků denně.
"Děláme to hlavně kvůli osobním lodím, které plují po Labi a chtěly by jezdit až do Prahy. Jenže tam se kvůli nízkým mostům nedostanou a musí kotvit v Mělníku," popisuje akci za miliardu korun Bukovský. Mluví ale o ideální situaci. Zahraniční lodě se totiž zpravidla nedostanou ani do Ústí nad Labem, protože neprojedou mělčinou u Děčína. "Budeme mít sice krásné vysoké mosty, ale kdo pod nimi bude plout? Kritická situace je v Děčíně. My jsme tam měli lodě na opravě a přes půl roku jsme je kvůli nízké hladině Labe nemohli dostat zpátky," namítá Jan Kalinský z Českých přístavů.
Prioritou číslo jedna by podle něho měla být výstavba takzvaného plavebního stupně Děčín, tedy zdymadla, o kterém se mluví už několik desetiletí. Jen díky němu bude možné plout po Labi z Čech do Drážďan a dále k moři. "Dokud nebude hotova tato stavba, nemá cenu bavit se o jiných projektech," říká Kalinský.
Ředitelství vodních cest v tom nevidí problém. "Připravujeme oba projekty. Děčín má nově hotovou dokumentaci vlivu na životní prostředí a hotov by měl být v roce 2021. Mosty bychom měli dostavět o dva roky dříve," vysvětluje Bukovský.
"Po dokončení Děčína by do Prahy podle našich odhadů připlouvalo i několik kabinových lodí týdně," zasnil se Bukovský. Podle rejdařů je to ale nepravděpodobné. Nyní do Prahy připlují za sezonu dvě nebo tři zahraniční lodě a nárůst by rozhodně tak enormní nebyl. Na to vodní správa namítá, že by vyššími mosty zpřístupnila cestu do Prahy i malým kontejnerovým lodím. Jenže Praha nemá žádný kontejnerový přístav...