<span>Značka "měření rychlosti"</span> se nelíbí městským policistům

Domácí
20. 10. 2009 21:57
Jel jste moc rychle, pane řidiči!
Jel jste moc rychle, pane řidiči!

Jel jste moc rychle, pane řidiči!Ředitelé městských policií statutárních měst chtějí iniciovat zrušení povinnosti označovat úsek měření rychlosti městskou a obecní policií. Používání značky ukládá zákon. Názor policistů sdílí i ministerstvo dopravy, změnu však iniciovat nechce.

Podle platné legislativy musí být místo, kde obecní policie měří rychlost, na začátku a konci označeno příslušnou přenosnou dopravní značkou upozorňující na začátek a konec měřeného úseku. "Toto nařízení je scestné a chceme to změnit. Řidiči v obci mají povinnost jezdit maximálně nejvyšší povolenou rychlostí. Na měřený úsek není potřeba upozorňovat," řekl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Za pravdu mu dali i představitelé některých měst ve Zlínském kraji. Například několik otrokovických radních již podepsalo petici obce Koleč na Kladensku, která usiluje o zrušení této povinnosti.

Ministerstvo: Značka nic nepřinesla

Varovná tabule nahrává řidičům. (Ilustrační foto)"Podle téměř ročních zkušeností značka nic podstatného nepřinesla," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Úřad se však zároveň od problému distancuje a změnu zákona nechystá. "Ve sněmovně leží šest různých novelizací. Pokud tedy má někdo snahu to změnit, je pro to nyní vhodná doba, ale my nechceme posílat do sněmovny sedmý návrh," uvedl Hanzelka.

Mluvčí zdůraznil, že ministerstvo bylo od počátku proti nové značce, prosadili si ji však poslanci. Novelizace zákona o provozu na pozemních komunikacích je prý vždy obtížná a vyvolává mezi poslanci velké diskuse. Parlament mnohdy z původního návrhu učiní zcela jiný, zdůvodnil Hanzelka nečinnost ministerstva.

Označení nahrává řidičům

Petice upozorňuje na to, že označení měřeného úseku dopravní značkou často vede k tomu, že někteří řidiči místem, kde je dopravní značka "měření rychlosti" projedou předpisově a za značkou zrychlí. Přívrženci petice se domnívají, že není nutné na takový výkon obecní policie upozorňovat.

ČTĚTE TAKÉ: Zimní pneumatiky budou na D1 povinné od listopadu
                        Fischer dopravcům: Stáhneme návrh zákazu pátečních jízd

Argumentem pro používání značek byla zejména špatná zkušenost s umístěním radaru, například hned na začátku obce. V mnoha obcích je ale radar umístěn v jejich centru nebo u míst, která jsou nebezpečná, a dodržování dopravních předpisů je nezbytné.

Značku "Troufám si říci, že od doby, kdy bylo umožněno městské policii měřit rychlost, došlo ke zklidnění dopravy. Policie České republiky, dopravní inspektoráty totiž dodržování rychlosti v obcích, zejména na méně významných komunikacích, moc často nekontrolují. Proto nevidím důvod, proč by řidiči měli být upozorňováni v obci na to, že se tady měří rychlost," řekla vedoucí otrokovického odboru silničního hospodářství Renáta Krystyníková.

Podle mluvčí vsetínské radnice Evy Stejskalové jsou stejného názoru i strážníci ve Vsetíně. Ve městě ale tyto značky nemají, protože radnice na území Vsetína žádné radary nemá. "Kontrolovat řidiče má zejména státní policie. Městští strážníci se soustředí na jiné věci než na rychlost řidičů. Jim přísluší dohlížení na dodržování pořádku ve městě, řeší například vandalismus," dodala Stejskalová.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ