Nákupy on-line
Doručování balíčků z internetu: riziko kontaminace je minimální
03.04.2020 14:17 Původní zpráva
V době dodržování sociálního distancování a domácí izolace hledají lidé různé způsoby, jak se zabavit. Jednou z oblíbených činností je nakupování on-line, a to i v případě věcí, které akutně nepotřebujeme, jen si zkrátka chceme udělat radost. Naskýtá se však otázka, jaké riziko nákazy koronavirem nám z dovezeného balíčku hrozí.
Nakupovaní on-line je populárním hobby i v normální době, internetoví prodejci však aktuálně zažívají objednávkový boom, jako by byly Vánoce. Nejčastěji se prodávají potraviny, zájem je ale i o oblečení, elektroniku a podobně.
Objednávku ovšem musí někdo zabalit, než doputuje přes nějakého dopravce až k vám. Jednoduše řečeno, balíček včetně samotného zboží projde několika cizíma rukama. Je tedy namístě být opatrný a dbát při manipulaci s balíčkem na dezinfekci?
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že neví, jak dlouho dokáže COVID-19 přežít na různých materiálech a površích. Podle různých studií se viru nejlépe daří na plastech nebo oceli, kde vydrží až tři dny. Na papírovém kartonu pak jeden den. Na mědi vydrží jen čtyři hodiny. WHO však uvádí, že i když jsou různé povrchy koronavirem kontaminovány, tak "pravděpodobnost, že infikovaná osoba kontaminuje komerční zboží, je nízká".
"Riziko nakažení virem způsobeným COVID-19 z balíčku, který byl přesunut, přepraven a vystaven různým podmínkám a teplotám, je rovněž nízké," dodává organizace.
Přesto třeba britská Královská pošta (Royal Mail) zákazníky na svých webových stránkách speciálně uklidňuje a k aktuální situaci kolem pandemie koronaviru píše: "Poskytujeme pro vás nejlepší doručovací služby a chráníme zdraví našich lidí i zákazníků." To pak dále vysvětluje tím, že snížila kontakt mezi doručovateli a příjemci, takže například nežádá o podpis na doručovacích zařízeních, aby dodržela správné hygienické postupy.
"Pokyny od Veřejného zdravotnictví tvrdí, že při manipulaci s poštou nebo balíčky nejsou žádná další opatření nutná. Naše opatření pak doplňují široce publikované pokyny úřadů veřejného zdraví o častém mytí rukou mýdlem a horkou vodou," sdělil pro server The Independent Shane O'Riordain, ředitel marketingu Royal Mail. Stejné stanovisko pak zaujímají i další doručovací služby, které se opírají právě o vyjádření zdravotnických organizací.
Česká pošta doporučuje i rukavice
Speciální situace panuje v Česku, kdy jsou všichni povinni nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje. Česká pošta tak na svých stránkách varuje: "Doručovatelé nemusí předat zásilku, která je určena k dodání na adresu, pokud příjemce není dostatečně chráněn rouškou či jinou vhodnou ochrannou pomůckou." Pošta také doporučuje, ovšem nenařizuje, nošení rukavic, jelikož dochází k přímému kontaktu s doručovatelem.
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pak doporučuje, že pokud je povrch doručeného balíčku viditelně znečištěný, tak by bylo nejlepším postupem ho nejprve vyčistit a poté vydezinfikovat, aby došlo k prevenci před šířením koronaviru či jiných virových respiračních onemocnění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.