Ekonom Jan Švejnar se dnes kvůli své případné kandidatuře na prezidenta republiky sejde se senátory. Debatu uspořádá senátorský klub ČSSD.
ČSSD na dnešní setkání pozvala i zástupce dalších senátorských frakcí, ale jejich účast není jistá. Lidovečtí senátoři se nejspíš budou chtít sejít se Švejnarem separátně v rámci jednání svého klubu, řekl jejich místopředseda Josef Vaculík.
Švejnar má podporu početně nejmenších parlamentních frakcí - poslanců Strany zelených a většiny členů senátorského Klubu otevřené demokracie a klubu SNK. Sociální demokraté podmiňují svou podporu Švejnarovi tím, že se mu do měsíce podaří najít příznivce v celém politickém spektru.
KDU-ČSL ani KSČM Švejnar zatím nepřesvědčil
Švejnar už v úterý přišel na poslanecký klub KDU-ČSL a také za poslanci KSČM; právě hlasy z těchto stran by potřeboval ke zvolení hlavou státu.
Kdyby se hodnotil umělecký dojem, získal by Jan Švejnar za svou úterní návštěvu poslaneckých klubů známku nejvyšší. Jenže dojem nestačí: komunističtí poslanci zatím stále nevědí, zda chtějí na Hradě vyměnit Václava Klause. A stejně tak lidovci. Švejnar alespoň přislíbil, že pokud se stane prezidentem, opustí ČSOB.
Profesor Švejnar strávil v Poslanecké sněmovně odpoledne debatováním s poslanci KSČM a KDU-ČSL, zda a za jakých okolností by ho podpořili při volbě prezidenta. Výsledek? Komunisti mluvili o otevřeném a velmi vstřícném setkání, lidovci po schůzce vtipkovali a rozdávali úsměvy. „Vzdělaný a zajímavý člověk," přiblížil Kováčik osobní dojem ze schůzky. Velmi dobrý dojem zanechal Švejnar i u šéfky klubu lidovců Michaely Šojdrové. „Umí odpovídat," uvedla. Rozhovory si pochvaloval i Švejnar, prý to bylo jako na univerzitě. „Budu odjíždět s velmi dobrým dojmem," řekl.
DÁLE ČTĚTE: Švejnar jde do boje o Hrad. Zatím je na to sám
Ale na tom nejdůležitějším se nezměnilo nic. Zda Švejnar může počítat s podporou obou klubů, kdyby se rozhodl postavit Václavu Klausovi, jednoznačně nezaznělo. A bude trvat zřejmě ještě pár týdnů, než bude Švejnar vědět, na čem je.
"Žádný závěr po dnešku není, musíme se rozhodnout, co dál," řekl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Tajnosti dělají i lidovci. „Určitě se rozhodneme do volby prezidenta," přidal se místopředseda KDU-ČSL Marián Hošek.
Švejnara pravděpodobně čekají další rozhovory s lidovci, možná i s komunisty. Ti si zřejmě pozvou i Václava Klause, kterého jednoznačně podporuje ODS, ale jemuž pomohli k úspěchu při minulé volbě. „Velice rád bych se s nimi sešel," řekl Švejnar na adresu občanských demokratů.
Jan Švejnar strávil mezi poslanci KSČM zhruba hodinu, následně spěchal za lidovci. Odpovídal kupříkladu na otázky, jak se dívá na americký radar v Brdech a proč má dvě občanství. Lidovce zase zajímaly jeho názory na eutanazii, Evropskou unii nebo zavedení školného.
VÍCE ČTĚTE: Švejnara podpořili Havel a Dienstbier
Tři otázky pro Jana Švejnara |
Rezignujete na předsedu dozorčí rady ČSOB? Člověk, který jako já působí v mnoha v správních a dozorčích radách, samozřejmě ve chvíli, kdy by se stal vysokým ústavním činitelem, tak na ty funkce rezignuje. Divím se, že vůbec prochází médii fáma, že bych na to nerezignoval. Co říkáte námitkám, že jste dlouho žil ve Spojených státech a neznáte zdejší reálie? To není pravda, od roku 1990 jsem zde velmi angažovaný. Založil jsem CERGE-EI, řídil jsem Národohospodářský ústav akademie věd. Mám jako mnoho špičkových sportovců, umělců a vědců dvě báze, jednu v Evropě a jednu v Americe. Od roku 1990 je moje báze v Evropě Praha. Mám zde hodně činností, chodím nakupovat, jezdím metrem, mám zde zubaře a doktora. Koupil jsem si tady před několika lety byt. A v České republice volíte koho? V České republice volím podle toho, jaká je možnost. |
Jeden drobný rozdíl se přece jen ukázal: na klub komunistů doprovodil Švejnara vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík. Zelení s nominací Švejnara přišli, dalším důvodem však může být, že komunisti jsou přece jen „nepřátelské území". Švejnar v roce 1970 z Československa emigroval. Bursík s ním dorazil i k lidovcům, ale záhy ho zanechal o samotě.
Foto: Jan Schejbal