Soukromá Česko-německá horská nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku by měla být součástí krajské sítě nemocnic Královéhradeckého kraje. Novinářům to ve středu řekl ředitel nemocnice a od dnešního dne i první hejtmanův náměstek Vladimír Dryml (ČSSD).
Nemocnice ve Vrchlabí jako jediná v Česku nevybírá regulační poplatky od pacientů mladších 18 let a je známá svými spory s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
"Otázka vrchlabské nemocnice se bude muset řešit poměrně rychle a radikálně, protože se blíží zimní sezona a tato nemocnice je právě v zimní sezoně velmi vytížená," řekl Dryml, který tvrdí, že o zařazení zařízení do sítě nemocnic by se mělo jednat ještě do letošních Vánoc.
Dryml preferuje dlouhodobý pronájem nemocnice se zhruba 200 lůžky, který by podle něj měl přinést lidem z Vrchlabska zajištění lékařské péče. "Pokud držíme nemocnici Broumov na Náchodsku, která nemá takovou spádovou oblast, tak nevím, proč bychom nemohli držet nemocnici ve Vrchlabí," řekl Dryml. Podle něj na Trutnovsku v síti krajských zdravotnických zařízení nemocnice chybí. "Není možné, aby část péče nahrazovala nemocnice v Jilemnici, která spadá do Libereckého kraje," řekl Dryml.
O prodeji vrchlabské nemocnice se mluví od letošního března, kdy její majitel Alexandr Seidl řekl, že ji prodá tomu, kdo nejvíce zaplatí. Hovořil přitom o minimální částce 150 milionů korun. Šéf Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje a bývalý hejtmanův náměstek Rostislav Všetečka (ODS) v dubnu řekl, že o odkoupení by se mohlo jednat jen za jiných finančních podmínek.
Lékařský náměstek holdingu Miroslav Švábl tehdy uvedl, že krajem spravovaná zdravotnická zařízení nabízejí pacientům dostatek lůžek akutní péče v okolních nemocnicích. S vrchlabskou nemocnicí by se podle něj dalo uvažovat pro rozšíření lůžek následné péče a dlouhodobě nemocných, jichž je v kraji nedostatek.
Vrchlabská nemocnice se v minulosti potýkala s nedostatkem zdravotníků. Kvůli tomu bylo opakovaně uzavřené gynekologicko-porodnické oddělení. Televize Nova na jaře uvedla, že nemocnice dluží přes milion korun za dodávky vody a tepla. Vedení vrchlabských tepláren tehdy nemocnici varovalo, že jí omezí dodávky, pokud své dluhy neuhradí.
Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do kterého jsou zatahování pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a Všeobecná zdravotní pojišťovna proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala.
Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje funguje od ledna 2004 a řídí činnost krajských oblastních nemocnic v Jičíně, Náchodě, Trutnově a Rychnově včetně všech jejích pracovišť a také Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Celkem mají krajské nemocnice na 2000 lůžek a pracuje v nich přibližně 2500 zaměstnanců. Zdravotnický holding v posledních letech hospodařil se ziskem několik set tisíc korun, podle Drymla však v hospodaření holdingu chybí až 200 milionů korun a nyní jej čeká kontrola hospodaření.
Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek, archiv Týdne