Konec šmejdů? Ještě před rokem to tak vypadalo. Nový zákon mířící proti podvodníkům se ale nakonec ukázal jako nedostatečný. Šmejdi se ho naučili obcházet. A jsou rafinovanější a agresivnější.
Celovečerní dokument, monstrózní petice se statisíci podpisy, přísliby politiků a následně i změna zákona. Šmejdy, kteří vydělávali na slabosti nebo nevědomosti druhých, měla počínaje rokem 2014 eliminovat novela o ochraně spotřebitele ministerstva průmyslu a obchodu. Podvodníci se ji ale velmi rychle naučili obcházet. Prodejní akce se navíc rozšířily i do virtuálního prostoru. Už nemíří jen na seniory a nekonají se v zapadlých tělocvičnách a vesnických sálech. Podvodné nabídky se nekontrolovaně přesunuly na internet a telefon. Přijít o peníze za nekvalitní výrobky a služby tak může každý z nás.
Místo dárku předváděčka
Přijít o životní úspory mohla například paní Stanislava z Hradce Králové. Ta ví, čeho jsou šmejdi schopní, a dává si na ně velký pozor. Přesto na ni vyzráli. "Volala mi milá paní, že moje telefonní číslo bylo vybráno a že dostávám dárek v hodnotě tisíc korun, ať si pro něj přijdu. Vysloveně jsem se zeptala, zda se jedná o předváděčku. Odpověď zněla, že nikoli," uvedla seniorka v reportáži relace Naše zprávy na TV Barrandov. Když si ale žena pro dárek přišla, jednalo se skutečně o předváděcí akci výrobků.
Paní Stanislava se proto chystala k odchodu, když do místnosti vkročili dva muži a zatarasili cestu ven. "Organizátoři je uvedli jako kontrolu z inspekce. Tak jsem tomu věřila a zůstala do konce s tím, že na případné podvodníky bude dohlédnuto," řekla žena reportérům. Šlo o švindl. Česká obchodní inspekce (ČOI) totiž žádné kontrolory na akci neposlala. A důchodkyně o několik hodin později předváděčku opouštěla s vysavačem, parním čističem a parním hrncem na rýži za 35 tisíc korun. Šmejdi ji dokonce doprovodili k bankomatu, aby mohla částku vybrat.
Žena ale měla štěstí v neštěstí - kolem šel policista, který podezřelou skupinku hromotluků stojící kolem drobné ženy zkontroloval. Jen díky jeho pozornosti nakonec seniorka zboží nepřevzala a nezaplatila za něj.
Zákon? Na nic
Že šmejdům schopným prodat i naprosté nic za tisíce korun není konec, potvrzuje i Česká obchodní inspekce. "Problémové firmy opouštějí či již opustily český trh. Jejich místo ale zaujímají firmy nové, které často poškozují zájmy spotřebitelů a porušují zákony ve stejném rozsahu," uvedl mluvčí inspektorů Jiří Fröhlich. Zákon, který vznikl na základě rozsáhlé petiční akce a filmu Šmejdi dokumentaristky Sylvie Dymákové, se totiž ukázal jako nedostatečný a samotným šmejdům je spíš k smíchu. Inspekci se sice rozšířily pravomoci a obchodníci musejí hlásit dopředu své akce ČOI, aby je kontroloři mohli navštívit, ale to příliš nepomohlo.
Podvodníci zjistili, že někdy je pro ně výhodnější akci jednoduše nenahlásit. Sice poruší zákon, ale v drtivé většině případů se na to nepřijde. Nebo nahlásí hned desítky akcí na stejný den i čas po celé republice, z nichž uskuteční třeba jen jednu. Inspekce nemá šanci dorazit na tolik míst a zvyšuje se pravděpodobnost, že na místo skutečného konání žádný kontrolor nepřijde.
* Jaké pokuty rozdala inspekce?
* Jak můžete narazit při sjednání krátkodobé půjčky?
* Jak vás může přijít draho jeden obyčejný telefonát?
NOVÉ PRAKTIKY ŠMEJDŮ A RADY, JAK SE PROTI NIM BRÁNIT, VÁM PŘINÁŠÍ ČASOPIS TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 17. SRPNA 2015.