Na první pohled to vypadá bláznivě. Evropská unie se chystá do konce roku 2010 sepsat seznam výroků. Mohlo by se na něm objevit třeba všeobecně známé tvrzení: "Vitamin C pomáhá na chřipku." Jenže takový bruselský seznam uvolní mantinely reklamě na potravinové doplňky. A to má své ale.
Jen v roce 2006 za potravinové doplňky Češi utratili devět miliard korun. Kupovali si přípravky na hubnutí, vitaminy, minerály v tabletách... Byznys by mohl kvést ještě více, kdyby se na propagaci tohoto zboží nevztahovala velmi přísná omezení.
"Mihne-li se v reklamě člověk v bílém plášti, je to důvod k pokutě. O slovně vyjádřených léčivých účincích nemluvě," popisuje předsedkyně představenstva České asociace pro speciální potraviny Martina Šímová. Reklama například nemůže tvrdit, že vitamin C je dobrý na chřipku, přestože jeho užívání řada lékařů při chřipce doporučuje.
Evropská unie se teď chystá výrobcům potravinových doplňků pomoci. Mohli by v reklamách citovat tvrzení z bruselského seznamu.
Účinky nejsou dokázané
Jenže čeští lékaři jsou proti. "Řada dalších účinků je ale jen předpokládaná a nikdy je žádná studie neověřila. Rozšířená pravidla reklamy by proto v důsledku mohla pacientovi i uškodit," uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
K rozšíření pravidel reklamy na doplňky stravy je skeptický i prezident Lékařské komory Milan Kubek. "Doplňky nemusí procházet tak přísnými testy a nepodléhají tak přísným pravidlům jako léky. Pacienti by nové reklamě tedy mohli naletět a zbytečně se takzvaně léčit něčím, co jim ve skutečnosti vůbec nepomůže," prohlásil Milan Kubek.
S jednoduchým řešením přichází Česká lékárnická komora. "Pokud chtějí výrobci doplňků v reklamě uvádět léčivé účinky svého výrobku, můžou požádat o převedení na léky, které takhle omezeny nejsou," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident komory Stanislav Havlíček.
Jenže to má háček. Léky se složitě testují jak na léčivé, tak vedlejší účinky. "Testování a registrace léků jsou ale příliš drahé, proto výrobci potravinových doplňků raději apelují na změnu zákona," dodává Havlíček.
Doplňky patří mezi potraviny
České zákony registrují doplňky stravy stejně jako potraviny. Co je tedy dovoleno pro potraviny, platí i pro doplňky. "Protože se doplňky prodávají v lékárnách a doporučují je lékaři, je jim mnohem častěji vyčítáno, že se snaží tvářit jako léky. A proto jsou reklamy na doplňky kontrolovány mnohem přísněji než reklamy na potraviny," vysvětluje výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý.
Foto: archiv Týdne