Summit EU
O migraci s Macronem. Babiš a další premiéři V4 hledali odpovědi
28.06.2018 17:15
Asi 45 minut ve čtvrtek trvala schůzka premiérů čtyř středoevropských zemí včetně předsedy české vlády Andreje Babiše s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle diplomatů klidné a konstruktivní jednání "vyčistilo vzduch" ve sporech o řešení migrační krize.
Francouzský prezident dal na schůzce najevo, že chápe pozici zemí visegrádské skupiny (V4), kterou vedle České republiky tvoří také Slovensko, Polsko a Maďarsko. Z jednání vyplynul společný názor, že hlavní zodpovědnost za migranty mají v souladu se stávajícími unijními pravidly nést země, kde jsou migranti poprvé registrováni.
"On na úvod velice dobře vysvětlil, že nám nic nevyčítá, že chápe naši pozici, že nám nechce vnucovat kvóty a nechce ztrácet čas debatou o kvótách. Chce mluvit o tom, na čem se shodneme, tedy ochrana vnějších hranic," řekl později o schůzce novinářům český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař. Macron tím podle něj odlehčil debatu, která by "jinak mohla být ostřejší".
Země V4 a Francie se podle Chmelaře dohodly na další práci na úrovni expertů.
Francouzská strana podle diplomatů na schůzce připomněla, že existují různé druhy solidarity se zeměmi, které teď nesou hlavní zátěž migrační krize. O větší podporu unijních partnerů nyní výrazně žádá především Itálie.
Macron na jednání také zopakoval to, co už říkal novinářům při příchodu na summit. Tedy že žádná země EU si nemůže myslet, že se jí migrační problém netýká a že snaha států řešit věc samostatně a bez evropské spolupráce nemůže být úspěšná.
Premiéři V4 se s francouzským prezidentem shodli také na potřebě další práce ohledně novely evropských pravidel pro dopravce. "Tam stále panují určité neshody mezi středoevropskou a francouzskou pozicí. Nicméně podle prezidenta Macrona není naše pozice tak radikální a naše firmy nebezpečí pro francouzský trh nepředstavují. Ale je třeba najít konkrétní znění (kompromisu)," uvedl po schůzce Chmelař.
Babiš by německý návrh odmítl
Německá kancléřka Angela Merkelová nežádala Českou republiku o bilaterální dohodu o vracení migrantů, řekl ve čtvrtek před začátkem unijního summitu český premiér Andrej Babiš. Dodal, že by takovou dohodu nepodepsal, protože do EU podle něj nemají migranti nelegálním způsobem vůbec přicházet. Dohoda o tom, jak řešit pohyb migrantů po Evropě, je pro Merkelovou jedním z cílů dnešního summitu.
"Určitě ne a nepodepsal, protože paní kancléřka se mýlí v tom, že bere fakt, že přicházejí nelegální migranti na evropský kontinent. Na rozdíl od nás, kteří říkáme, že nemají přijít," odpověděl Babiš na dotaz, zda Merkelová Česko oslovila s požadavkem bilaterální dohody o vracení migrantů a zda by na takovou dohodu přistoupil.
Pro kancléřku je téma důležité kvůli vnitropolitickým sporům. Německý ministr vnitra Horst Seehofer totiž chce migranty, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, vracet přímo z hranic; kancléřka takový postup odmítá a chce najít společné evropské řešení. Obává se totiž, že Seehoferova varianta by způsobila dominový efekt a že by de facto vedla k zániku schengenského prostoru volného pohybu.
Předsedové vlád Dánska, Řecka i Finska dnes řekli, že druhotné přesuny migrantů po Evropě by byli ochotni řešit dvoustrannými dohodami mezi státy. Klíčový ale bude postoj Itálie, kde vstupuje na území Schengenu nejvíce lidí.
"Ona vlastně říká - chci se domluvit s Itálií, aby zadržovala migranty, aby nechodili do Rakouska, do Německa přes hranice. Ale co ta Itálie s nimi bude dělat?" uvedl Babiš. Podle českého premiéra by cílem EU mělo být zastavit migraci nelegálním způsobem v zemích jejího původu.
Podobně se vyjádřil předseda polské vlády Mateusz Morawiecki, podle kterého EU musí chránit své vnější hranice a pomáhat v zemích, z nichž ekonomická migrace přichází. "Chceme dát lidem rybářský prut, ne rybu, a motivovat je, aby zůstali v místech, odkud odcházejí do EU," řekl Morawiecki. Dodal, že pokud jde o lidí, kteří již vstoupili na území EU, Polsko se bude držet vlastních přísných pravidel pro udílení azylu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při příchodu prohlásil, že hlavním otázkou summitu není řešení migrace. "Jde tu o demokracii v Evropě... o to, čemu lidé věří, co by se mělo udělat," prohlásil. Poslední ze čtveřice předsedů vlád visegrádské skupiny (V4) Slovák Peter Pellegrini se rovněž vyslovil pro ochranu vnějších hranic EU.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.