Dotační program
Evropská komise schválila COVID ubytování, na Airbnb se nevztahuje
29.08.2020 17:00
Evropská komise schválila dotační program COVID ubytování. Ministerstvo pro místní rozvoj, které podporu pro provozovatele ubytovacích zařízení připravilo, k němu co nejdříve vyhlásí výzvu. Na twitteru to v pátek napsala šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO). Na notifikaci Evropské komise čekal program od července, kdy ho schválila vláda. Vyčleněny na něj jsou 3,3 miliardy korun.
Stát bude prostřednictvím programu poskytovatelům ubytovacích zařízení kompenzovat ztrátu za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Příspěvek bude podle kategorie a třídy ubytování činit 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Původní návrh MMR počítal s kompenzací 100 až 400 korun. Podnikatelské svazy, které ještě dříve návrh na náhradu připravily, navrhovaly rozmezí 100 až 500 korun.
Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami budou mít za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy budou mít nárok na 300 korun za pokoj a noc. Hotely garni obdrží kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony budou moci žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.
Právě jsme od Evropské komise získali notifikaci k našemu programu COVID - Ubytování. Výzvu na podávání žádostí vyhlásíme co nejdříve.
- Klara Dostalova (@DostalovaK) August 28, 2020
Na program COVID ubytování se bude vztahovat tzv. dočasný rámec Evropské komise, tedy maximální sumy, kterou mohou podnikatelé získat z programů veřejné podpory. Na jednoho žadatele činí 800 tisíc eur (asi 21,3 milionu Kč).
Tržby klesly o víc než 80 procent
Program nebude možné čerpat zároveň s kompenzačním bonusem, tedy státní podporou pro živnostníky či malé s. r. o. Pokud už žadatel bonus dostal, příspěvek mu bude o vyplacenou částku zkrácen. Slučitelný je s programem COVID lázně a COVID nájemné. Zájemce o dotaci se bude muset vzdát uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody. Do programu se budou moci přihlásit pouze provozovatelé, kteří neměli do konce loňského roku finanční potíže a k 14. březnu neměli nedoplatky na zdravotním pojištění nebo ve vztahu k veřejnému rozpočtu.
Žádosti se budou podávat on-line, zpracovávat je bude Státní fond podpory investic. Při hodnocení žádostí se bude brát v úvahu sezonnost ubytovacího provozu. Pokud v předchozích dvou letech bylo zařízení zavřeno, na podporu nebude mít nárok, případně mu bude poměrně krácena. V případě léčebných lázní budou moci o příspěvek žádat jen nestátní zařízení.
V Praze podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka zůstalo i v červenci zavřených zhruba 30 procent hotelů. Tržby za hotelový pokoj v hlavním místě v prvním prázdninovém měsíci meziročně klesly o víc než 80 procent. Obsazenost hotelů byla 20 procent. Právě Praha a další velká města závislá na zahraničních turistech jsou koronavirovou krizí nejvíce zasažena. V regionech je podle Stárka situace o něco lepší, ale dá se předpokládat, že i tam po prázdninách dobré časy pominou.
Tržby z cestovního ruchu se podle červencového odhadu ve srovnání s loňskem propadnou na 158 miliard korun, tedy téměř na polovinu. Praha dosud tvořila 60 procent tuzemského cestovního ruchu. Experti u ní nyní předpokládají pokles o zhruba 70 procent. Podle agentury CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta z hrubého domácího produktu ČR.