Nový zákon
Exekutor už nemusí nemovitost zabavit, ale jen pronajmout
10.04.2012 11:37 Původní zpráva
Dlužníkům se blýská na lepší časy. Zatímco dosud při exekuci přišli o nemovitost v dražbě, nově se bude moci exekutor rozhodnout, že ji jen pronajme na dobu, než se z nájmu splatí dluh. Další novinka ale dlužníky nepotěší. Nově jim bude moci být zabavena životní pojistka či důchodové připojištění bez ohledu na to, jestli už splnili dobu spoření.
S novinkami přichází novela občanského soudního řádu, která by měla vstoupit v platnost ve druhé polovině roku.
Největší změnou, s níž přichází, je to, že o exekucích by měli nově rozhodovat už pouze exekutoři, zatímco soudy jen v některých zvláštních případech - jako je vykázání ze společného obydlí, vyklizení bytu či případy týkající se dětí. Ministerstvo spravedlnosti, z jehož dílny novela pochází, chce tímto opatřením urychlit exekuční řízení, ulehčit soudům od části agendy a ušetřit státní výdaje.
Posílení role soudních exekutorů však mnohé poslance děsí. "To, co zavádí novela, je naprosto nepřijatelné," nesouhlasí s navrhovanou změnou člen ústavně právního výboru Stanislav Křeček (ČSSD). "Zásadně se musí změnit postavení exekutorů tak, aby byli jakýmisi soudními komisaři, jako jsou notáři, kteří vykonávají soudní rozhodnutí. Ne že budou sami rozhodovat."
Místo dražby pronájem
Ve většině bodů však novela posiluje ochranu dlužníka. Nově se například bude moci soud, respektive soudní exekutor rozhodnout, že zabavenou nemovitost neprodá v dražbě, ale pronajme a z pronájmu se postupně uhradí dluh. "Správa nemovitosti bude přicházet v úvahu tam, kde není nezbytné pro vymožení pohledávky přikročit přímo k prodeji nemovitosti. Kdy se tento způsob výkonu rozhodnutí uplatní, bude záležet na konkrétní situaci," vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Petra Hrubá.
Pokud bude možné dluh prostřednictvím pronájmu splatit v rozumném časovém horizontu, měl by exekutor od prodeje upustit. "Naopak když bude pohledávka vyšší a k jejímu splacení by správou nemovitosti mělo dojít v delší lhůtě, může se rozhodnout pro prodej nemovitosti," upřesňuje mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
Vykonavatel pověřený soudem bude moci vypovědět nájemní smlouvy, pokud je bude považovat za nevýhodné, a uzavřít nové nebo žádat vyklizení nemovitosti. "Totéž se týká i smluv o dodávkách služeb a pojistných smluv," dodává mluvčí spravedlnosti Hrubá.
Z příjmů ze správy nemovitosti se nejprve uhradí náklady na vykonavatele, popř. správce, který bude s nemovitostí hospodařit, poté služby a pojistky související s užíváním nemovitosti, dále náklady na udržování a opravu objektu a daně. Teprve zbytek půjde na umoření dluhu.
Náklady na správu nemovitosti se budou podle ministerstva odvíjet od konkrétních případů, příjmy správce stanoví vyhláška. U nemovitostí v hodnotě do 10 milionů korun činí odměna pět procent z hodnoty objektu. Pokud soud hodnotu neurčí, činí odměna 45 tisíc korun.
Zabavené spoření
Další novinka potěší spíše exekutory než dlužníky. Novela totiž počítá s tím, že bude možné využít i peněz našetřených v rámci životního spoření či důchodového připojištění. Teoreticky to sice umožňuje už současná legislativa, ale vzhledem k tomu, že vyplacení peněz u těchto typů spoření je podmíněno například dosažením určitého věku či dalšími kritérii, bylo často pro exekutory obtížné na penize dosáhnout. "Dlužníci mají například na životním pojištění dostatek prostředků k uhrazení dlužné částky, ale věřitel se k nim dlouhodobě, i řadu let, nemůže dostat," popisuje současnou praxi mluvčí exekutorů. "S takovými případy se setkáváme často," dodává.
Podle zpravodaje zákona poslance Pavla Staňka (ODS) je novela vůči dlužníkům až příliš vstřícná a ochranitelská. "Až se toho trošku bojíme, jak moc se přenáší ochrana z věřitele na dlužníka. To nikdy není dobře, protože on je ten v uvozovkách chudák, kterému někdo dluží. Uvidíme, jestli to nakonec není až příliš," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ
Jako další příklady ochrany dlužníka uvádí zavedení tzv. žalobní upomínky - povinnost minimálně sedm dní dopředu upozornit dlužníka, že se na něj chystá žaloba. Bez toho soud žalobci nepřizná náhradu nákladů. Nebo v případě, kdy se ukáže, že zabavená věc nepatří dlužníkovi, ji bude muset exekutor na vlastní náklady vrátit tam, odkud ji odvezl. Nově také bude tlak na spojovani pohledávek na jednoho dlužníka u jednoho exekutora. Tím se sníží náklady na exekuci, které hradí dlužník.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.