Na ministerstvo dopravy nastoupila Daniela Kovalčíková hned po škole. A na úřadě pracovala nepřetržitě celé čtvrtstoletí. Za tu dobu vystřídala všechny možné posty, osudným se jí stalo až místo náměstkyně pro legislativu. Ještě před svým odchodem ji v dubnu vyhodil odstupující ministr Petr Bendl. Prý už je nepotřebná. A v červnu navíc Kovalčíková skončí i jako členka dozorčí rady Českých aeroliní.
Na konci dubna jí odstupující ministr Petr Bendl náhle oznámil, že je už nepotřebná. "Neshodovali se jejich názory na postup v otázkách legislativy," nabízí diplomatické zdůvodnění mluvčí ministerstva Martin Kupka.
ČTĚTE TAKÉ: Ministři mění náměstky. Politici zuří
Náměstky kosí smršť. Na obraně končí Šmerda
Kovalčíková přichází s jiným tvrzením. "Dal mi jasně najevo, že to místo je politické a že ho potřebuje pro jiné kádry," tvrdí bývalá náměstkyně, sama po celou dobu nestraník.
Kovalčíková: Zasáhlo mě to na duši |
Bylo to jako morová rána. Po 25 letech služby se Daniela Kovalčíková dozvěděla, že s ní na ministerstvu dopravy již nepočítají. "Byla jsem zničená a utrápená ještě řadu dní," vzpomíná exnáměstkyně v rozhovoru po TÝDEN.CZ.
Jak vám tehdy odstupující ministr Bendl zdůvodnil vyhazov?
Nebyla možnost kývnout na nějakou méně exponovanou pozici?
Sedíte rovněž v dozorčí radě ČSA...
Mohl to být hlavní důvod vašeho padáku?
Když vás nahradí opět náměstek, bude to zřejmě vypadat lépe...
Je možné, že se v budoucnu ještě někdy vrátíte? |
"Ani mi za ta léta služby nenabídli žádné náhradní uplatnění, to mě ranilo. Byla jsem asi naivní, když jsem doufala, že ocení odbornost a erudici," smutní
Odstřelena z dozorčí rady
A její vystřízlivění má ještě prohloubit červnové zasedání valné hromady Českých aerolinií
"Určitě mě odstřelí, to si nedělám žádné iluze. Štve mě ale spíše, že mi nenabídli žádný jiný post na úřadě. Z dopravy se pakuji po pětadvaceti letech služby, šla jsem tam hned po škole, o to je to pro mě krutější," popisuje Kovalčíková.
Její domněnky, že v dozorčí radě skončí, potvrzuje i vedení společnosti. "Je pravda, že 24. června by mělo dojít k jejímu odvolání," potvrdila TÝDNU informaci mluvčí ČSA Ilona Vysoudilová.
Koho ministerstvo nominuje na lukrativní post (jen na odměnách zajišťuje ročně příjem okolo 250 tisíc korun) po Kovalčíkové, je zatím nejasné.
Politické hrátky
S rozhodnutím se vyčkává, až zcela skončí obměna vedení úřadu.
V té začal těsně před svým odchodem Petr Bendl, když se postupně rozloučil s polovinou ze svých šesti náměstků (kromě Kovalčíkové skončili i Šlegr a Žák).
Odvolaní úředníci mu jeho postup vyčítají. "Je vidět, že dosazování lidí na ministerstvo je více než otázkou vysoké odbornosti předmětem politických zájmů," kritizuje Kovalčíková.
A přidává se k ní i její bývalý kolega Zdeněk Žák. "Petra Bendla jsem znal jako politika západního střihu. Pak mě ale šokoval jeho náhlý příklon k pražské klice podnikatele Janouška," vypráví.
ČTĚTE TAKÉ: Exnáměstek Žák: Vedení Českých drah lidem lže
Šlegr: Za mým odvoláním stojí Bursík. Já se ale vrátím
A sám Bendlův nástupce Gustáv Slamečka povýšil do čela resortu z pozice náměstka. Jedním z jeho prvních kroků ve funkci tak bylo nutné doplnění sestavy.
ČTĚTE TAKÉ: Rošády nekončí. Kramařík a Kaas míří na dopravu
Dalším náměstkem ministra dopravy bude Roman Boček
Ta má v konečném stavu čítat dokonce sedm "pravých ruk". Mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka zdůvodňuje zvýšení počtu náměstků množstvím úkolů, které musí úřednická vláda zvládnout v relativně krátké době.
Foto: ČTK a Robert Zlatohlávek