<span>Extremisté</span> v Ústí měli právo demonstrovat, řekl soud

Domácí
15. 4. 2009 16:40
Podle NSS mohli extremisté Ústím nad Labem projít.
Podle NSS mohli extremisté Ústím nad Labem projít.

Podle NSS mohli extremisté Ústím nad Labem projít.Úřední zákaz jednoho ze tří plánovaných sobotních pochodů extremistů přes Ústí nad Labem byl neoprávněný. Potvrdil to Nejvyšší správní soud, který zamítl kasační stížnost Úřadu městského obvodu Ústí nad Labem-město, řekl mluvčí soudu František Emmert.

Samospráva pochod původně zakázala mimo jiné kvůli ohrožení plynulosti dopravy. Ústecký krajský soud ale rozhodnutí na základě žaloby svolavatele zrušil. Radnice proto podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud ji obdržel teprve v úterý a projednal ji nezvykle rychle. Soudci mimo jiné potvrdili, že úředníci zákaz pochodu zcela nedostatečně odůvodnili.

ČTĚTE TAKÉ: Soud povolil extremistům i třetí pochod Ústím

Omezení dopravy nestačí

Soud kritizoval především stručnost a nepřezkoumatelnost úředního rozhodnutí, jehož odůvodnění prý nemělo ani jednu stranu formátu A4. Jediným důvodem zákazu bylo nutné omezení dopravy, které by prý bylo v rozporu se zájmem obyvatelstva.

"Tento jediný důvod zákazu úřad nijak blíže nevysvětlil, pouze konstatoval hustotu dopravy na některých ulicích a dovodil, že doprava by musela být omezena na celý den. V odůvodnění rozhodnutí zcela chybí skutkové a právní úvahy správního orgánu," uvedl Emmert.

Extremisté do Ústí svolali tři pochody.Úředníci podle správních soudců použili neurčité právní pojmy. "Vždy je to přitom správní orgán, kdo je povinen své rozhodnutí důkladně a přesvědčivě odůvodnit. Důvody zákazu shromáždění nelze dále vysvětlovat a rozhojňovat teprve ve vyjádření k žalobě nebo v kasační stížnosti, jak tomu bylo v tomto případě," uvedl soudce Zdeněk Kühn.

Nad rámec rozhodnutí správní soud uvedl, že nelze nadřazovat potíže v dopravě nad výkon shromažďovacího práva. "Znamenalo by to, že stát, jeho orgány či samospráva nejsou schopny materiálně zajistit naplnění jedné ze základních ústavních svobod," uvedl Emmert. Teoreticky by se tak nemohly konat ani další akce spojené s větší účastní veřejnosti, od náboženských akcí přes sportovní akce, vojenské přehlídky až k politickým mítinkům.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ