Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil společně s režisérem Tomášem Svobodou a producentem Jiřím Kounickým, trestně stíhaní kvůli humornému klipu, který natočili pro Konto Bariéry, by měli usednout na lavici obžalovaných zhruba za měsíc. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla náměstkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová. Při natáčení, v rámci něhož zastavovali řidiče, kontrolovali jejich vozy a doklady, jeden z nich zkolaboval. Život mu zachránil rekvizitář České televize.
"Hlavní líčení bylo nařízeno na 23. července," upřesnila Zuzana Barochová.
Klip pro Konto Bariéry točili protagonisté v pražské Papírenské ulici předloni 28. srpna krátce před půl pátou odpolední. Oba herci, převlečení za handicapované policisty, měli uniformy a na důvěryhodnosti jim dodalo zapůjčené policejní vozidlo. "Rekvizity jsme měli od firmy, která je běžně zapůjčuje," uvedl režisér Tomáš Svoboda.
Vtipný videoklip, jehož hlavní aktéři Petr Čtvrtníček o berlích a Jan Potměšil na vozíku si vyzkoušeli rutinní práci dopravních policistů. Zastavovali nic netušící řidiče. V průběhu skeče většina z nich poznala známé umělce a hrála jejich hru. Všichni byli nakonec požádáni, aby přispěli na Konto Bariéry, a jak je vidět v klipu, který je stále na stránkách České televize, nijak se tomu nebránili.
Řidič BMW s nimi dokonce zažertoval na téma alkoholu za volantem. Ukazoval z okénka nenačatou lahev vína a říkal, že většinou za volantem nepije - když si chce loknout, tak vždy zastaví. Bohužel jeden ze zastavených poté, co zjistil, že jde o natáčení skrytou kamerou pro pořad české televize, dostal infarkt. Záchranáři museli uznale konstatovat, že muže zachránil profesionální zákrok rekvizitáře. Tento řidič stojí za stíháním zmíněné čtveřice. Podal na ně trestní oznámení.
Jediným řidičem, který věděl, oč jde, byl nyní již zesnulý člen divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar. Stejně jako Jan Potměšil byl upoután na invalidní vozík. Ten falešným policistům předvedl dodávku upravenou pro takto handicapované osoby, která má zdviž, díky níž se řidič může bez problémů dostat jak z ní, tak zase zpět za volant.
Případ se už dostal až před soud. Všichni byli trestním příkazem uznáni vinnými a odsouzeni k podmíněným trestům. Za poškozování cizích práv, dva na šest měsíců, dva na rok, všichni s podmíněným odkladem na dva roky. "Proti trestnímu příkazu jsme podali odpor," řekl obhájce Tomáš Sokol. Verdikt tedy nenabyl právní moci a ve věci muselo být nařízeno hlavní líčení. "Budu doufat, že soud posoudí, zda jejich jednání má intenzitu trestného činu," řekl advokát on-line deníku TÝDEN.CZ k šancím svých klientů.
Umělci versus zákon |
Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil, režisér Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický nejsou jedinými umělci, kteří se dostali do střetu se zákonem. Někteří si dokonce pobyli ve vězení, jiní vyvázli s podmínkou. Těm "nejšťastnějším" pomohla loňská amnestie prezidenta Václava Klause.
Jan Révai. Herec a někdejší tanečník známé skupiny UNO se v šestnácti letech zapletl s partou, která vykrádala auta, a nakonec přepadli benzinku. Za to byl v roce 1993 odsouzen a poseděl si dva a půl roku ve vězení.
Marián Labuda. Známý slovenský herec zabil v roce 2005 na dálnici D1 na Vysočině dvě ženy - matku a dceru. Stály po nehodě u krajnice a on je smetl svým Volkswagenem Passat. Česká justice mu za to vyměřila desetiměsíční podmínku.
Regina Rázlová. Herečka, někdejší šéfka Skloexportu, čelila podezření, že firmu ještě s dalšími lidmi tunelovala (seděla i ve vazbě). Kvůli vážné nemoci bylo její stíhání přerušeno. Případ ukončila amnestie.
Dara Rolins. V roce 2010 smetla v Praze svým mercedesem motocyklistu, který později v nemocnici zemřel. Za to jí soudy vyměřily dvouapůlletou podmínku. Nicméně Klausův pardon její trest smazal.
Deana Horváthová-Jakubisková. Herečka, producentka a manželka režiséra Juraje Jakubiska v roce 2011 zabila svým mercedesem na přechodu v pražské Krči chodce. Za to dostala loni (zatím nepravomocně, odvolala se) třicetiměsíční podmínku.
Ztohoven. Kvůli své netradiční tvorbě se členové umělecké skupiny Ztohoven ocitli opakovaně za hranicí trestního zákona. Když se nabourali do televizního vysílání a odvysílali v přímém přenosu imitaci jaderného výbuchu, byl ještě soud shovívavý a obžaloby je v roce 2008 zprostil. Nicméně neformální vedoucí skupiny Roman Týc si vykoledoval odsouzení za to, že v Praze přemaloval padesát semaforů. Relativně mírný trest (pokutu 60 tisíc korun) však odmítl zaplatit a musel v roce 2012 nastoupit do vězení. Stíhání si členové skupiny vykoledovali také za projekt Občan K. V roce 2011 pozměnili fotografie na svých občanských průkazech a pak je veřejně vystavili. |